Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno nad Černým mořem. Ruská stíhačka manévrovala jen metr a půl od amerického letounu

Dusno nad Černým mořem. Ruská stíhačka manévrovala jen metr a půl od amerického letounu

Nad Černým mořem došlo k dalšímu rusko-americkému incidentu. Ruská stíhačka Su-27 prováděla manévry v těsné blízkosti amerického průzkumného letounu. Mluvčí amerického námořnictva v Evropě Pamela Kunzeová pro CNN uvedla, že obě letadla v době manévru, který měl zahrnovat riskantní překřížení dráhy letu, dělilo pouhých 1,5 metru. Moskva tvrdí, že jejich letoun pouze bránil původně neidentifikovanému objektu v průletu do ruského vzdušného prostoru.

 

„Nebezpečné akce zvyšují riziko špatného odhadu a kolizí ve vzduchu,“ uvedla pro CNN Kunzeová s tím, že americký stroj operoval v souladu s mezinárodním právem a nijak tuto ruskou aktivitu nevyprovokoval.

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že manévr jeho stíhačky „byl zcela v souladu s mezinárodním právem a že nedošlo k žádné mimořádné události“. Ruská stíhačka dle vyjádření ministerstva vzlétla v okamžiku, kdy radary zaznamenaly „nespecifikovaný vzdušný cíl“, který mířil k ruskému vzdušnému prostoru. Po identifikaci, která měla proběhnout v bezpečné vzdálenosti, pouze monitorovala situaci a dohlížela, aby nedošlo k narušení ruského vzdušného prostoru. 

Podobné vzdušné incidenty nejsou nijak výjimečné. V listopadu loňského roku se v mezinárodním prostoru nad Černým mořem ruská stíhačka Suchoj Su-30 přiblížila na vzdálenost 15 metrů k americkému hlídkovému a špionážnímu letounu P-8A Poseidon. Pentagon označil incident za nebezpečný, protože Suchoj přeletěl zprava doleva před nosem P-8A se zapnutým přídavným spalováním, což vyvolalo silné turbulence.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1