Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno v Jihočínském moři: Americký torpédoborec proplul kolem sporného ostrovu, Peking zuří

Dusno v Jihočínském moři: Americký torpédoborec proplul kolem sporného ostrovu, Peking zuří

Americký torpédoborec dnes proplul v těsné blízkosti jednoho z umělých ostrovů, které vybudovala Čína ve sporné oblasti Jihočínského moře. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké představitele. Námořnictvo USA pravidelně v rámci práva svobodné plavby podniká takovéto operace, které vyvolávají hněv Pekingu. Čínské armádní noviny dnes napsaly, že Peking plánuje v oblasti Jihočínského moře vojenské manévry.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA dnešní plavbou v Jihočínském mořem vážně poškodily suverenitu a bezpečnost Číny. „Provokativní chování USA bude mít za následek pouze to, že čínská armáda posílí své obranné schopnosti,“ dodalo ministerstvo.

Torpédoborec Mustin se k útesu Mischief přiblížil na vzdálenost kratší než 12 námořních mil, což je mezinárodně uznávaná hranice teritoriálních vod. Útes patří do řetězce Spratlyho ostrovů, které si zčásti, případně úplně vedle Číny nárokují i Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam a Brunej. Čína na útesu vybudovala umělý ostrov s vojenskou základnou, která má k dispozici přístav a přistávací dráhu.

Jak uvedla agentura Reuters, Spojené státy podnikly svou nejnovější operaci na podporu svobodné plavby jen den poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč).

Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy, na nichž staví majáky, přistávací dráhy a další zařízení, která jsou využitelná i k vojenským účelům. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Deník čínské armády dnes podle agentury Reuters uvedl, že Peking plánuje v Jihočínském moři vojenské cvičení. Takové manévry podniká Čína v regionu pravidelně. „Bude se jednat o rutinní manévry námořnictva s cílem otestovat a zlepšit úroveň připravenosti armády a posílit schopnost zvítězit. Manévry nejsou zaměřeny proti žádné konkrétní zemi,“ konstatoval list, aniž upřesnil čas, místo a rozsah cvičení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1