Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno v Jihočínském moři: Americký torpédoborec proplul kolem sporného ostrovu, Peking zuří

Dusno v Jihočínském moři: Americký torpédoborec proplul kolem sporného ostrovu, Peking zuří

Americký torpédoborec dnes proplul v těsné blízkosti jednoho z umělých ostrovů, které vybudovala Čína ve sporné oblasti Jihočínského moře. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké představitele. Námořnictvo USA pravidelně v rámci práva svobodné plavby podniká takovéto operace, které vyvolávají hněv Pekingu. Čínské armádní noviny dnes napsaly, že Peking plánuje v oblasti Jihočínského moře vojenské manévry.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA dnešní plavbou v Jihočínském mořem vážně poškodily suverenitu a bezpečnost Číny. „Provokativní chování USA bude mít za následek pouze to, že čínská armáda posílí své obranné schopnosti,“ dodalo ministerstvo.

Torpédoborec Mustin se k útesu Mischief přiblížil na vzdálenost kratší než 12 námořních mil, což je mezinárodně uznávaná hranice teritoriálních vod. Útes patří do řetězce Spratlyho ostrovů, které si zčásti, případně úplně vedle Číny nárokují i Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam a Brunej. Čína na útesu vybudovala umělý ostrov s vojenskou základnou, která má k dispozici přístav a přistávací dráhu.

Jak uvedla agentura Reuters, Spojené státy podnikly svou nejnovější operaci na podporu svobodné plavby jen den poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč).

Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy, na nichž staví majáky, přistávací dráhy a další zařízení, která jsou využitelná i k vojenským účelům. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Deník čínské armády dnes podle agentury Reuters uvedl, že Peking plánuje v Jihočínském moři vojenské cvičení. Takové manévry podniká Čína v regionu pravidelně. „Bude se jednat o rutinní manévry námořnictva s cílem otestovat a zlepšit úroveň připravenosti armády a posílit schopnost zvítězit. Manévry nejsou zaměřeny proti žádné konkrétní zemi,“ konstatoval list, aniž upřesnil čas, místo a rozsah cvičení.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867