Články odjinud

Dusno v Polsku: Vláda odmítá, že by od Američanů dostala ultimátum kvůli zákonu o holokaustu

Dusno v Polsku: Vláda odmítá, že by od Američanů dostala ultimátum kvůli zákonu o holokaustu

Polská vláda dnes byla nucena opakovaně popřít zprávy místních médií, podle nichž dala americká diplomacie Varšavě ultimátum kvůli kontroverznímu zákonu zakazujícímu připisování viny za holokaust Polákům. Podle polských deníků požadují USA změny v tomto zákoně, jinak se mají polští političtí lídři rozloučit s vidinou jakékoli schůzky na vysoké úrovni. Zprávy o zmrazení americko-polských vztahů odmítla i mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Rozruch mezi polskými politiky vyvolala zpráva webového deníku Onet.pl popisující únorové setkání předních představitelů amerického ministerstva zahraničí s vedením polské ambasády ve Washingtonu. Náměstek ministra zahraničí pro Evropu Wes Mitchell podle zdrojů portálu polským diplomatům pohrozil, že pokud se zákon nezmění, mohou polský prezident či premiér zapomenout, že by se kdy setkali s prezidentem Donaldem Trumpem či viceprezidentem Mikem Pencem. Američané údajně rovněž pohrozili zablokováním financí pro společné vojenské a bezpečnostní projekty.

Polsko hledí ke Spojeným státům jako k zásadnímu spojenci a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se prezentuje jako jeden z hlavních Trumpových evropských partnerů. Šéf Bílého domu si loni vybral Varšavu jako jedno z prvních evropských měst k návštěvě.

Podle listu Gazeta Wyborcza polská vláda o amerických výzvách ví, nevěnuje jim však patřičnou pozornost.

„Není to pravda. Žádné podobné ultimátum neexistuje,“ odmítl dnes mediální informace náměstek ministra zahraničí Bartosz Cichocki v rozhovoru poskytnutém televizi TVN24. Informace o amerických podmínkách směrem k Polsku označila za smyšlené i mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Spojeným státům stejně jako Izraeli vadí zákon, který trestá pokutou či až třemi roky vězení používání slova polský ve spojení s nacistickými zločiny a holokaustem. Kritici normě podepsané prezidentem v únoru vyčítají, že brání v hledání historické pravdy a znemožní diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci. Polská konzervativní vláda tvrdí, že cílem zákona je pouze zabránit poškozování dobrého jména země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud