Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky se snažila protlačit dceru na prestižní univerzitu. Dostala tři roky vězení

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky se snažila protlačit dceru na prestižní univerzitu. Dostala tři roky vězení

Dlouholetá přítelkyně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje byla dnes odsouzena ke třem rokům vězení za korupci. Informují o tom zahraniční agentury. Jihokorejský soud shledal Čche Son-sil vinnou z toho, že využívala svých vazeb na exprezidentku, aby dostala svou dceru na prestižní univerzitu v Soulu. Prezidentčina důvěrnice stojí v centru korupčního skandálu, který vedl k sesazení někdejší prezidentky Pak Kun-hje. Ta je v současné době rovněž souzena.

Čche Son-sil čelí ještě vážnějším obviněním, včetně toho, že s využitím svých styků s prezidentkou nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V dubnu byla obviněna, že se na braní úplatků přímo podílela.

Skandál postihl i největší jihokorejskou firmu Samsung, jejíž šéf I Če-jong byl obviněn ze zpronevěry, úplatkářství, křivého svědectví a dalších činů a je ve vazbě. Exprezidentka údajně přijala od šéfa Samsungu úplatky za zhruba 26 milionů dolarů (612 milionů Kč), uvedla agentura AP. I Če-jong už dříve popřel, že by dával Pak Kun-hje peníze výměnou za výhody pro svou firmu.

První případ, v němž byla přítelkyně jihokorejské exprezidentky odsouzena, se týká přijetí její dcery Čchung Ju-ra na prestižní ženskou univerzitu v Soulu. Čche Son-sil podle soudu „spáchala mnoho nelegálních činů“, když vyvíjela na univerzitu tlak, aby její dceru přijala a poté jí poskytovala přednostní zacházení. Univerzita například žákyni Čchung Ju-ra udělovala známky za písemné práce, které nikdy neodevzdala, a za zkoušky, které neabsolvovala.

Čchung Ju-ra, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, byla minulý měsíc vyhoštěna z Dánska a nyní je rovněž vyšetřována v korupčním skandálu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744