Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva miliony korun za kompro na Trumpa a kyberzbraně. CIA se měla zaplést se záhadným Rusem

Dva miliony korun za kompro na Trumpa a kyberzbraně. CIA se měla zaplést se záhadným Rusem

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se o víkendu ohradila proti reportážím The Intercept a The New York Times, podle nichž americké rozvědky několik měsíců vyjednávaly se záhadným Rusem, který jim slíbil dodat kyberzbraně ukradené dříve Národní agentuře pro bezpečnost (NSA). Podle The New York Times (NYT) dokonce Rus získal 100 000 dolarů (přes dva miliony Kč), než Američané od snahy ustoupili, neboť jediné, co dostali, byly pochybné materiály o prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten na twitteru naznačil, že ho tajné služby chtěly poškodit.

„Ti, kdo tady byli oklamáni, jsou James Risen a Matt Rosenberg,“ uvedla v sobotu CIA s odkazem na autory pátečních reportáží v The Intercept a NYT. V obou případech jde o zkušené novináře, Risen dokonce v roce 2006 za dokumentování domácího špionážního programu NSA získal Pulitzerovu cenu. „Fiktivní příběh, podle nějž ze sebe CIA nechala vymámit 100 000 dolarů, je očividně nepravdivý,“ dodala zpravodajská služba.

K tématu se poté vyslovil také prezident Trump, který si rozvědky často bere na mušku, podle webu televize CBSN přitom svým nejnovějším vyjádřením jakoby dával za pravdu novinářům NYT, který často označuje za zdroj falešných zpráv. „Doufám, že lidé už vidí a chápou, co se tady děje. Začíná to všechno vycházet na povrch - VYSUŠTE BAŽINU!“ napsal Trump na twitteru.

„CIA popírá něco, co jsme nenapsali,“ reagoval Rosenberg. „Reportáž NYT nespecifikuje CIA jakožto zdroj platby, která, jak píšeme, šla 'přes nepřímé kanály',“ upozornil novinář.

Záhadný Rus prý od Američanů původně chtěl deset milionů dolarů (208 milionů Kč), nakonec však požadavek snížil na milion. Zmíněných sto tisíc, které podle NYT obdržel v kufříku v hotelovém pokoji v Berlíně, údajně představovalo první splátku. Newyorský list prý informace o operaci získal od nejmenovaných amerických a evropských činitelů tajných služeb, jakož i přímo od dotyčného Rusa.

Vyjednávání podle novinářů letos skončilo, neboť jediné, co Rus dodal, byly kompromitující materiály pochybného původu týkající se prezidenta Trumpa. „Američtí činitelé řekli, že od dohody odstoupili z obav, aby se nezapletli do ruské operace zaměřené na vytvoření neshod uvnitř americké vlády. Také se obávali politických důsledků ve Washingtonu, pokud by vyšlo najevo, že zametají pod koberec pomlouvačné informace o prezidentovi,“ uvádí NYT.

„Myslím, že mají strach, že se (Trump) pokusí zničit zpravodajské služby, pokud by se přímo zapojily do vyšetřování (zvláštního vyšetřovatele Roberta) Muellera (který zkoumá údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb),“ řekl CBSN Risen. Ten ve své reportáži o utajované operaci napsal, že současný ředitel CIA a „Trumpův věrný stoupenec“ Mike Pompeo nebyl příliš ochotný ve vyjednávání pokračovat, „patrně z obav, že by obdržel informace nabízené Rusy a související s Trumpem„.

Z celé snahy údajně žádné výsledky nevzešly a na začátku letošního roku američtí agenti ruskému kontaktu dali ultimátum: buď bude spolupracovat a dodá jména všech svých spolupracovníků, nebo navždy opustit Spojené státy. „Rus se příliš nerozmýšlel. Usrknul ze svého brusinkového džusu, zvednul svoji tašku a řekl: 'Děkuji.' Pak odešel,“ napsal NYT.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1