Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva roky na brexit? Nereálné, shodují se Irsko a Malta

Dva roky na brexit? Nereálné, shodují se Irsko a Malta

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opakovaně tvrdí, že chce zahájit odchod z evropské osmadvacítky v březnu 2017 a dokončit ho do dvou let. Situaci ale komplikují soudní spory a také budoucí volby do Evropského parlamentu.

Soudní spor o to, jestli musí proces britského vystoupení z Evropské unie schválit parlament, může plány Theresy Mayové značně zkomplikovat. Premiér Malty, která bude od ledna předsedat Evropské unii, Joseph Muscat upozorňuje, že je možné, že spor skončí až před Evropským soudem v Lucemburku. Tím by byl březnový termín brexitu nereálný.

Maltský premiér Joseph Muscat nevěří, že se brexit dotáhne za dva roky.Maltský premiér Joseph Muscat nevěří, že se brexit dotáhne za dva roky.autor: McCarthy's PhotoWorks / Shutterstock.com

Další zdržení lze podle jeho slov očekávat v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které nastanou v roce 2019. „Chceme, aby brexit proběhl za spravedlivých podmínek. Británie ale nemůže v žádném případě očekávat nadstandardní podmínky,“ řekl Muscat, který zároveň upozorňuje, že do budoucna nemůže Londýn počítat se zmírněním politiky EU vůči sobě.

Irský premiér Enda Kenny upozornil na možné průtahy.Irský premiér Enda Kenny upozornil na možné průtahy.autor: ctk

S představitelem Malty se shoduje také irský premiér Enda Kenny. Také podle jeho názoru bude brexit nějakou chvíli trvat a jeho dořešení v průběhu pouhých dvou let je nereálné. „Za padesát let je to poprvé, co se nějaký stát rozhodl, že chce opustit Evropskou unii. To znamená, že máme před sebou celou řadu nepředvídatelných problémů, které si teď lidé vůbec nedovedou představit,“ upozornil Ir.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1