Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva telefonáty týdně, dvě hodiny vycházek. Z amerického obchoďáku je detence pro děti migrantů

Dva telefonáty týdně, dvě hodiny vycházek. Z amerického obchoďáku je detence pro děti migrantů

USA zpřísnily azylové podmínky pro migranty ze Střední Ameriky a důsledky se dostavily vzápětí. Alarmujícím případům rodinných tragédií způsobených odtržením dětí od rodičů i podmínkámi detenčních zařízení pro mladistvé teď věnuje zvýšenou pozornost americký tisk. Novináři pronikli přímo za zdi největšího detenčního místa určeného dětem zadržovaných migrantů – do objektu bývalého obchodního domu Walmart.

„Hororových příběhů o osudech migrantů během Trumpovy vlády je bezpočet,“ míní novinářka Michelle Goldbergová z NY Times. V článku Když přišli pro migranty líčí případ teenagera, který žil ve Spojených státech od svých 3 let, kdy sem jeho rodiče nelegálně emigrovali z Mexika. Když se teď o mnoho let později chystal k maturitě, bylo vlivem nové legislativy rozhodnuto o jeho navrácení do Mexika, kde byl krátce po svém příjezdu zavražděn.

Novinkou je mimo jiné nařízení ministra spravedlnosti týkající se lidí prchajících před domácím násilím či hrozbou, kterou představují gangy. Podle tohoto nařízení nebude nyní většina dotčených lidí pro získání azylu způsobilá. Adepti na status azylanta budou muset prokázat, že mají důvodné obavy z pronásledování z důvodu rasové, národní, náboženské či politické příslušnosti či „příslušnosti k určité sociální skupině“, což je kategorie, která dříve pojímala právě i oběti domácího násilí.

Separace od rodičů postihuje podle Michelle Goldbergové stále mladší děti, údajně včetně ročních kojenců. Ohled se nebere ani na to, zda se dospělí po překročení hranic sami nahlásí imigračním úřadům a požádají o azyl. Jen během letošního května vzrostl počet takto odloučených dětí na 650 případů.

„Tyto děti jsou zneužívány jako nástroj, jak přesvědčit rodiče k tomu, aby rezignovali na pokus získat azyl, a jako varování pro další, kteří se chystají do USA,“ myslí si Goldbergová.

Casa Padre – prohraná bitva, vyhraná válka?

Jedna z nejneobvyklejších detencí – rozlehlé prostory někdejšího obchodního centra Walmart – se nalézá hned poblíž mexických hranic v americkém státě Texas. Nese název Casa Padre. Teprve nedávno se několika americkým novinářům podařilo získat povolení dostat se dovnitř a přinést svědectví z první ruky o poměrech, které tu panují. „Možná bude fajn, když se budete usmívat,“ řekla novinářům vedoucí pracovnice Alexia Rodriguez z neziskové organizace Southwest Key, která má děti z Casa Padre na starost.

Reportáže, které odsud reportéři přinesli, mluví o relativním materiálním komfortu, který však nedokáže vyvážit nedostatek soukromí, psychickou deprivaci způsobenou denním režimem připomínajícím ten vězeňský a především fakt, že na čerstvý vzduch se obyvatelé mají šanci dostat na pouhé dvě hodiny denně.

Zpráva Washington Post přibližuje netradičně členěný obří prostor, v němž se nacházejí školní učebny, ošetřovny i „centra volného času“, spí se tu po pěti na pokojích bez dveří, jejichž nevysoké, strohé zdi končící půl metru pod stropem z nich činí spíše jakési podivné kóje, a kde stěny ve vstupní hale zdobí „motivační“ citáty amerických státníků, v čele s Donaldem Trumpem. „Někdy se stane, že prohraná bitva ukáže cestu k vyhrané válce,“ tvrdí jeho moudro.

Výhradně chlapců ve věkovém rozpětí 10-17 let je tu v současné chvíli bezmála 1500 a přibližně 5 % z nich má rodiče kdesi v amerických celách. Zbytek přešel hranice bez dospělého doprovodu. Krom výuky zaměřené především na osvojení si či zdokonalení angličtiny tráví většinu dne hrou stolního fotbálku nebo kulečníku, případně občasným sledováním filmů. Dvě hodiny, během nichž smějí opustit areál Walmartu, patří z půlky tělocviku, z té druhé pak „volné zábavě“, která spočívá většinou v hraní basketu či fotbalu na dvou přilehlých pláccích. Pakliže mají to štěstí, vědí, kde se jejich rodiče nacházejí, a chtějí se s nimi spojit telefonicky, jsou vydáni zcela na milost libovůli příslušných amerických věznic. Od vedení detence mají povoleny dva telefonáty týdně.

Zástupci mladých migrantů vyslovují obavu i z toho, že zařízení Casa Padre nemá dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, kteří by dokázali plnohodnotně uspokojit veškeré potřeby svěřenců, jejichž počet navíc stále stoupá. Světla se v Casa Padre rozsvěcejí ráno v šest hodin, večerka je o deváté. A sterilní dům, hostící bezprizorní děti, se neukládá v té době ke spánku jako jediný. Podobných zařízení je v současnosti ve Spojených státech dobrá stovka.

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1