Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva učitelé a pastor. Kdo jsou propuštění američtí zajatci a proč byli vězněni v KLDR?

Dva učitelé a pastor. Kdo jsou propuštění američtí zajatci a proč byli vězněni v KLDR?

Tři Američané, které zadržovala KLDR, jsou zpátky doma. Ve čtvrtek nad ránem přiletěli speciálem s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Muži se do domoviny vrátili s úsměvy na rtech a zdá se, že jsou v dobré fyzické kondici. Co během několika měsíců asi zažili v severokorejském vězení a jak se tam dostali?

Propuštění zajatců je gestem dobré vůle severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten se má za několik týdnů setkat poprvé s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Chtěli bychom poděkovat Bohu a našim rodinám a přátelům, kteří se modlili za náš návrat,“ uvedla podle televize BBC trojice propuštěných ve společném prohlášení. V Severní Koreji strávili několik měsíců v pracovních táborech. O jejich konkrétních proviněních se zatím příliš neví. Dlouhodobě se ale spekuluje, že KLDR vězní některé obviněné i proto, aby je mohla používat jako rukojmí při jednáních.

Přednášeli dětem prominentů, nařkli je ale ze špionáže

Kim Hak-song byl zadržen téměř před rokem, 6. května 2017. Čelil tehdy podezření z nepřátelských činů vůči KLDR. V zemi vyučoval na technické univerzitě v Pchjongjangu, mezi jeho žáky patřily především děti severokorejských prominentů. Zatčen byl, když čekal na zastávce. Sám sebe popisoval jako křesťanského misionáře, který chtěl na univerzitě založit experimentální farmu.

Podle etnicity je Kim Hak-song Korejec, který se narodil v Číně u hranic s KLDR. V 90. letech emigroval do Spojených států a posléze se vrátil do Číny studovat na zemědělské škole.

Druhý zadržovaný Kim Sang-duk byl zatčen dva týdny před Kim Hak-songem. Stejně jako Hak-song vyučoval na pchjongjangské univerzitě, důvodem jeho zadržení byly ale jeho údajné špionážní aktivity. Na univerzitě pracoval pouhý měsíc a následně se rozhodl zemi opustit. Zadržen byl přímo na letišti.

Jeho zatčení údajně nesouviselo s jeho prací pro univerzitu, ale byl zapojen i do humanitární práce s osiřelými dětmi. 55letý muž používal také jméno Tony Kim.

Třetí propuštěný Kim Dong-chul upadl do zajetí už v roce 2015. Americký pastor, který se narodil v Jižní Koreji, byl kvůli špionáži odsouzen na 10 let nucených prací. Před procesem měl možnost promluvit v KLDR před novináři, před kterými se doznal, že se snažil dostat k tajným vojenským dokumentům, aby je předal jihokorejské armádě. Soul tuto informaci popřel.

Kim Dong-chul bydlí v americké Virginii a provozoval obchodní firmu v Rasonu na severu KLDR, který sousedí z jedné strany s Ruskem a z druhé s Čínou. Právě v Číně údajně žije jeho žena se dvěma dcerami, se kterými se od svého zatčení téměř tři roky neviděl.

Severní versus Jižní KoreaSeverní versus Jižní Koreaautor: info.cz

Tábory v KLDR připomínají nacistické koncentráky

Přestože všichni tři muži mají stejné příjmení Kim, nejsou to příbuzní. Jsou ale prvními propuštěnými za dobu prezidentování Donalda Trumpa, kteří věznění zřejmě přežijí. Loni v červnu severokorejský vůdce propustil 22letého studenta Otto Warmbiera. Ten byl odsouzen za krádež propagačního plakátu v hotelu k 15 letům těžkých prací a v zajetí strávil 17 měsíců. Do vlasti se vrátil v kómatu a po několika dnech zemřel. KLDR přesto vinu za jeho úmrtí odmítala.

Podmínky v severokorejských věznicích a pracovních táborech prý mnohdy připomínají nacistické koncentráky a sovětské gulagy. Přímých svědectví o nich ale existuje málo. Málokdo, kdo věznění zažil, se totiž dostane za hranice KLDR, aby o něm mohl vyprávět. Podmínky ale popsal dle autentických zážitků dětského vězně například spisovatel Blaine Harden v knize Útěk z tábora 14.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1