Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojí metr: Muslimové v USA dostávají vyšší tresty a média je víc rozmazávají, tvrdí studie

Dvojí metr: Muslimové v USA dostávají vyšší tresty a média je víc rozmazávají, tvrdí studie

Soudy ve Spojených státech amerických zacházejí s muslimy, kteří spáchali ideologicky motivovaný trestný čin nebo ho připravují, jinak než s pachateli bez muslimského vyznání. Například jim rozdávají vyšší tresty. To samé navíc platí i o mediální pozornosti, která je v prvním případě několikanásobně větší. Na nerovný přístup americké justice upozorňuje článek serveru The Intercept, který se v něm opírá o nejnovější studii washingtonského think-tanku.

Až 7,5krát více prostoru pro připravované ideologicky motivované útoky a ještě dvakrát více místa pro ty úspěšné. Tak podle nové studie, kterou zpracoval washingtonský Institut for Social Policy and Understanding (ISPU), přistupují k muslimským pachatelům americká média. A podobný přístup mají americké soudy, které spolu s médii mají vliv na utváření veřejného mínění.

„Pokud mluvíme o ideologicky podloženém násilí, tak musím upřímně říct, že tu existuje dvojí metr pro to, jak jsou pachatelé popisováni v médiích, a samozřejmě i v tom, jak k jejich případům přistupují soudy,“ říká pro server The Intercept Kumar Rao z ISPU, který je jedním z autorů studie.

Výzkum se opíral o informace z veřejných databází, které se týkaly ideologicky motivovaných útoků nebo pokusů o ně a proběhly na území Spojených států amerických mezi lety 2002-2015. Patřily mezi ně bombové útoky, útoky na vládní budovy, skladování zbraní za účelem spáchání útoku na civilisty a úspěšné útoky, při nichž zemřely dvě a více obětí. Autoři studie si také všímali toho, zda byl čin spáchán za použití zbraně a zda měl pachatel komplice. Zároveň proběhla analýza mediálního pokrytí těchto činů.

Jak popisuje The Intercept, autoři studie při porovnání případů odhalili rozdílné přístupy soudců. Pokud byl obžalovaným muslim a soud ho shledal vinným, odešel ze soudní síně s až třikrát delším trestem, než pokud by místo něj na trestní lavici seděla osoba jiného než muslimského vyznání. Ukázalo se například, že obžaloba v případě muslimů požadovala tresty průměrně ve výši 230 měsíců odnětí svobody, zatímco za stejné trestné činy spáchané nemuslimy pouze 76 měsíců. Rozdíly se našly i v případě odsouzení – muslimové byli posláni za mříže až na čtyřikrát delší dobu než nemuslimové.

Studie upozorňuje na další zajímavý moment. Soudy se chovaly jinak k muslimům (ve 2/3 případů), jež provedli útok za použití výbušniny nebo zbraně, kterou získali od tajných vládních agentů. V takových případech mohli pachatelé počítat s mnohem tvrdším trestem než v případě nemuslimů. U nich se naopak ukázalo, že kontroverzní metodu obstarávání zbraně využilo jen 16 % z nich. „Ve většině případů nemuslimů si tito pachatelé zvládli získat výbušninu nebo střelnou zbraň sami. Často ji už totiž měli,“ uvedl další z autorů studie a pracovník ISPU Carey Shenkman.

Server nabízí i dva konkrétní případy. V roce 2014 byl jednadvacetiletý muslim Mohamed Osman Mohamud odsouzen k 30 letům ve vězení za to, že se na území USA pokusil o bombový útok. Zbraň i doprovodný materiál mu poskytli vládní agenti. O bombový útok se letos v lednu na letišti v Severní Karolině pokusil také nemuslim Michael Christopher Estes. Rozsudek v jeho případě ještě nepadl, ale čelí obvinění z nezákonného držení trhaviny – ten však počítá s maximálním trestem pěti let ve vězení.

Na rozdíl od Mohameda, o kterém psala téměř všechna domácí média, se případu Estese věnuje jen několik málo novinářů. Nemluví o něm ani politici, zatímco násilí, které páchají muslimové nebo třeba Latinoameričané, se v jejich proslovech objevuje pravidelně.

Studie poukazuje na to, že roli v tom, kterým případům se média věnují a které naopak přehlížejí, hraje i americké ministerstvo spravedlnosti. Z výzkumu totiž vyplynulo, že v případech muslimských pachatelů je až šestkrát ochotnější vydat tiskovou zprávu než v případech nemuslimů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1