Dvojí metr: Muslimové v USA dostávají vyšší tresty a média je víc rozmazávají, tvrdí studie | info.cz

Články odjinud

Dvojí metr: Muslimové v USA dostávají vyšší tresty a média je víc rozmazávají, tvrdí studie

Soudy ve Spojených státech amerických zacházejí s muslimy, kteří spáchali ideologicky motivovaný trestný čin nebo ho připravují, jinak než s pachateli bez muslimského vyznání. Například jim rozdávají vyšší tresty. To samé navíc platí i o mediální pozornosti, která je v prvním případě několikanásobně větší. Na nerovný přístup americké justice upozorňuje článek serveru The Intercept, který se v něm opírá o nejnovější studii washingtonského think-tanku.

Až 7,5krát více prostoru pro připravované ideologicky motivované útoky a ještě dvakrát více místa pro ty úspěšné. Tak podle nové studie, kterou zpracoval washingtonský Institut for Social Policy and Understanding (ISPU), přistupují k muslimským pachatelům americká média. A podobný přístup mají americké soudy, které spolu s médii mají vliv na utváření veřejného mínění.

„Pokud mluvíme o ideologicky podloženém násilí, tak musím upřímně říct, že tu existuje dvojí metr pro to, jak jsou pachatelé popisováni v médiích, a samozřejmě i v tom, jak k jejich případům přistupují soudy,“ říká pro server The Intercept Kumar Rao z ISPU, který je jedním z autorů studie.

Výzkum se opíral o informace z veřejných databází, které se týkaly ideologicky motivovaných útoků nebo pokusů o ně a proběhly na území Spojených států amerických mezi lety 2002-2015. Patřily mezi ně bombové útoky, útoky na vládní budovy, skladování zbraní za účelem spáchání útoku na civilisty a úspěšné útoky, při nichž zemřely dvě a více obětí. Autoři studie si také všímali toho, zda byl čin spáchán za použití zbraně a zda měl pachatel komplice. Zároveň proběhla analýza mediálního pokrytí těchto činů.

Jak popisuje The Intercept, autoři studie při porovnání případů odhalili rozdílné přístupy soudců. Pokud byl obžalovaným muslim a soud ho shledal vinným, odešel ze soudní síně s až třikrát delším trestem, než pokud by místo něj na trestní lavici seděla osoba jiného než muslimského vyznání. Ukázalo se například, že obžaloba v případě muslimů požadovala tresty průměrně ve výši 230 měsíců odnětí svobody, zatímco za stejné trestné činy spáchané nemuslimy pouze 76 měsíců. Rozdíly se našly i v případě odsouzení – muslimové byli posláni za mříže až na čtyřikrát delší dobu než nemuslimové.

Studie upozorňuje na další zajímavý moment. Soudy se chovaly jinak k muslimům (ve 2/3 případů), jež provedli útok za použití výbušniny nebo zbraně, kterou získali od tajných vládních agentů. V takových případech mohli pachatelé počítat s mnohem tvrdším trestem než v případě nemuslimů. U nich se naopak ukázalo, že kontroverzní metodu obstarávání zbraně využilo jen 16 % z nich. „Ve většině případů nemuslimů si tito pachatelé zvládli získat výbušninu nebo střelnou zbraň sami. Často ji už totiž měli,“ uvedl další z autorů studie a pracovník ISPU Carey Shenkman.

Server nabízí i dva konkrétní případy. V roce 2014 byl jednadvacetiletý muslim Mohamed Osman Mohamud odsouzen k 30 letům ve vězení za to, že se na území USA pokusil o bombový útok. Zbraň i doprovodný materiál mu poskytli vládní agenti. O bombový útok se letos v lednu na letišti v Severní Karolině pokusil také nemuslim Michael Christopher Estes. Rozsudek v jeho případě ještě nepadl, ale čelí obvinění z nezákonného držení trhaviny – ten však počítá s maximálním trestem pěti let ve vězení.

Na rozdíl od Mohameda, o kterém psala téměř všechna domácí média, se případu Estese věnuje jen několik málo novinářů. Nemluví o něm ani politici, zatímco násilí, které páchají muslimové nebo třeba Latinoameričané, se v jejich proslovech objevuje pravidelně.

Studie poukazuje na to, že roli v tom, kterým případům se média věnují a které naopak přehlížejí, hraje i americké ministerstvo spravedlnosti. Z výzkumu totiž vyplynulo, že v případech muslimských pachatelů je až šestkrát ochotnější vydat tiskovou zprávu než v případech nemuslimů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud