Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dýchánek pravicových populistů: AfD a Le Penová chtějí nahnat body před volbami

Dýchánek pravicových populistů: AfD a Le Penová chtějí nahnat body před volbami

V německém městě Koblenz se sejde předsedkyně německé krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová s její francouzskou kolegyní a hlavní tváří nacionalistické Národní fronty Marine Le Penovou. První veřejné vystoupení, které má před letošními volbami v obou zemích vyslat signál spojenectví proti Evropské unii, v Německu budí velkou pozornost. Ne všichni členové německé strany AfD jsou ale ze spolupráce nadšení.

Na minisummitu lídrů evropských antisystémových protievropských stran budou zastoupení také populisti z dalších zemí. Vystoupí zde i protiimigrační nizozemský politik Geert Wilders a předseda italské Ligy severu Matteo Salvini. Pozornost Němců se však soustředí především na návštěvu Marine Le Penové.

Pro mnoho Němců je francouzská Národní fronta ztělesněním antisemitismu a extrémních pravicových postojů. Němečtí političtí komentátoři proto setkání vnímají jako zprávu, že se AfD posouvá ještě víc směrem ke krajní pravici. Především však jde o to povzbudit negativní nálady vůči Evropské unii. Představitelky AfD a Národní fronty si totiž chtějí připravit půdu pro klíčové volby, které Německo i Francii letos čekají.

„Je důležité zahájit politickou sezónu v Německu, v zemi Angely Merkelové, kterou považujeme z velké části za zodpovědnou za problémy EU. Chceme ukázat, že tyto dvě ženy s kuráží sdílí stejné postoje,“ komentoval důvod setkání mluvčí Le Penové Ludovic de Danne pro Le Figaro.

Kromě toho je cílem konference posvítit na nedostatky tradičních politických stran. „Většina voličů AfD nehlasuje pro AfD, ale proti ostatním,“ tvrdí expert na pravicové populistické strany Timo Lochocki, kterého citoval deník Washington Post.

Ne všichni členové Alternativy pro Německo jsou ale ze spojenectví s Národní frontou nadšení. „Myslím si, že Národní fronta nám vůbec nesedí. FN je socialistická strana. Já osobně mám výhrady,“ řekl pro Le Figaro předseda pobočky AfD v Berlíně Georg Pazderski. Národní fronta je totiž sice silně nacionalistická a protiimigrační, po nástupu Le Penové do čela strany se ale přeorientovala na levicovou politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení.

Uspořádání minisummitu si vzal do rukou člen AfD a europoslanec Marcus Pretzell, který je od loňského roku také manželem Frauke Petryové. Na jeho hlavu se však v Německu snesla kritika za to, že z účasti na setkání vyloučil některé novináře. Svůj odpor ke sdělovacím prostředkům neskrýval ani v telefonickém rozhovoru s deníkem Washington Post. „Je mi fuk, co píšete,“ řekl s tím, že se mu nelíbí, jak americký deník pracuje.

Podle některých odborníků je přístup AfD k médiím srovnatelný s tím, jak s novináři jedná nově zvolený prezident USA Donald Trump. Timo Lochocki však tento opovržlivý postoj vůči sdělovacím prostředkům považuje za chytrou PR strategií AfD. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744