Články odjinud

„Džihád lásky“ dopálil radikální hinduisty v Indii. Smíšená manželství s muslimy chtějí krvavě trestat

„Džihád lásky“ dopálil radikální hinduisty v Indii. Smíšená manželství s muslimy chtějí krvavě trestat

Jste muslim a za manželku máte hinduistku? Máte nejvyšší čas konvertovat, jinak vám nevydáme pas, dozvěděl se Anás Siddikí od úřadů v Indii. Nejde prý o ojedinělý případ. S nástupem nacionalistů z Indické lidové strany (BJP) k moci zesílily útoky radikálních hinduistů proti menšinám. Ti dokonce zveřejnili seznam párů různého vyznání s tím, že muslimské partnery je na místě „ztrestat“.

Stalo se ve městě Lucknow. Manželé Tanvi Setová a Anás Siddíkí se vydali pro cestovní pas. Očekávali úmornou proceduru, typickou pro indickou byrokracii. Návdavkem se jim ale dostalo „ponížení, které za dvanáct roků manželství nezažili“.

Alespoň to na twitterovém účtu uvedla Tanvi, kterou příslušný úředník veřejně vyzval, ať přijme manželovo jméno. Ať je jasné, že si vzala muslima – paní Setová si ponechala dívčí příjmení, ze kterého lze usuzovat na její hinduistický původ. Jejímu muslimskému muži pak subalterní oficiál údajně poradil, že musí konvertovat k manželčině víře, jinak mu doklad asi nevydá. Radikální hinduisté věří velmi rozšířené spiklenecké teorii, podle které cyničtí muslimové získávají „džihádem lásky“ pro islám naivní dívky z jejich komunity.

Příběh prolétl sociálními sítěmi a vzbudil poprask. V nacionalistických kruzích rázem populární byrokrat teď tvrdí, že jeho slova vůbec nebyla zmatená a že s párem jednal striktně podle oficiálních pravidel. Fakt, že manželům pozastavil vydání dokumentů, údajně nemá s jejich vírou nic společného. Jeho nadřízení se přesto (raději) omluvili, doklady oběma žadatelům vydali a úředníka přeložili. Do hry ovšem vstoupili politici, jmenovitě drsní hinduističtí radikálové, kteří se úředníka zastali a dosáhli odkladu jeho trestu.

Radikální hinduisté cítí oporu ve pravicové vládě

Vlastně banální scéna z pasovky podle liberálních médií vykresluje atmosféru, která v nynější Indii panuje. Vládní angažmá hinduistických nacionalistů z BJP povzbudilo nejradikálnější odpůrce menšin. Především muslimů, kteří v Indii tvoří asi 14 procent obyvatel. Média teď vypočítávají incidenty související s podobné komunitní nenávistí: v lednu spáchala sebevraždu dvacetiletá hinduistická dívka ze státu Karnátaka, kterou její komunitu šikanovala pro vztah s muslimem; následující měsíc byl zabit hinduistický fotograf vrahy zřejmě z rodiny jeho muslimské partnerky.

Ve facebookové skupině extremistických hinduistů její administrátoři letos zveřejnili seznam více než stovky religiózně smíšených manželství. S tím, že muslimské partnery je za takovou drzost nutné „potrestat“. Seznam se dočkal značné publicity a z webu byl stažen. A to nejen proto, že zvláštní zákon (Special Marriage Act) platný v ústavně sekulární a demokratické republice od roku 1954 jasně garantuje všem Indům i cizincům právo na sňatek bez ohledu na jejich vyznání.

Množí se také ve své podstatě neškodné, byť společnost polarizující případy, jejichž bigotními hrdiny jsou radikální hinduisté odmítající objednané služby, zjistí-li, že operátorem, prodejcem, či třeba taxikářem je některý z Mohamedových následovníků. „Protože jste muslim a já tudíž nevěřím Vaší poctivosti i pracovní morálce, žádám Vás tímto, aby moji zakázku řešil některý z hinduistických zaměstnanců,“ obrátila se na jednu z telekomunikačních společností zákaznice s příjmením Singhová. Fakt, že komunikuje s muslimem, odvodila z jeho přízviska.

„Krajně pravicové skupiny šíří nenávist dlouho, nejde o nový jev. Extrémistické myšlenky se zažraly hluboko do společnosti ve všech koutech Indie. Bigotní hinduisty navíc povzbuzuje fakt, že nyní vládne pravicový kabinet – troufají si zajít ještě dále,“ konstatuje pro stanici Al-Džazíra Šabnan Hašmíová, zakladatel neziskové organizace Právě teď pro soulad a demokracii (Act Now For Harmony a Democracy).

 

 

Články odjinud