Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádista, který měl za manželku překladatelku FBI s českými kořeny, je po smrti. Tady je jeho příběh

Džihádista, který měl za manželku překladatelku FBI s českými kořeny, je po smrti. Tady je jeho příběh

Známý německý džihádista, bývalý rapper Denis Mamadou Cuspert alias Deso Dogg, je po smrti. Informovaly o tom islamistická agentura WAFA i exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Muž, který měl za manželku bývalou zaměstnankyni amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Danielu Greeneovou, původem z někdejšího Československa, údajně zahynul v Sýrii při náletu. Německé úřady zatím jeho smrt nepotvrdily.

O Cuspertově smrti se už v minulosti několikrát spekulovalo. Německé bezpečnostní kruhy však podle agentury DPA tentokrát předpokládají, že informace o jeho úmrtí jsou tentokrát pravdivé.

Cuspert, který si říkal Abu Talha al-Almani, byl podle šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána zabit ve středu spolu s dalšími 14 bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) ve městě Gharanidž ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Agentura WAFA dokonce zveřejnila fotografie zkrvaveného těla patřícího údajně Cuspertovi.

Německé bezpečnostní kruhy i na základě fotografií předpokládají, že jde skutečně o Cusperta. Zdůrazňují ale, že určité pochybnosti stále přetrvávají. Není například k dispozici analýza DNA. Německé ministerstvo zahraničí se pokouší o potvrzení informace.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Vojenská koalice vedená Spojenými státy dnes zveřejnila zprávu s výčtem leteckých úderů z minulého týdne. Ve středu údajně provedla šesti útoků na pozice IS v Sýrii, a to i v provincii Dajr az-Zaur.

Cuspert se v Německu v roce 1975 narodil německé matce a ghanskému otci a k IS se připojil v roce 2014. Od počátku roku 2015 byl na americkém seznamu teroristů. V mnoha videích vyzýval k násilí a hrozil atentáty. Byl prý také pověřen získávat pro IS Němce.

Zpravodajská stanice CNN loni v květnu informovala, že se za Cusperta v Sýrii provdala někdejší překladatelka FBI Daniela Greeneová, narozená v někdejším Československu. Později prý vyšlo najevo, že svého kroku litovala. Za lhaní FBI si po návratu do USA odpykala dvouletý trest.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1