Džihádisté jsou osamělí, tvrdí novinářka, která se málem stala jednou z nich | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádisté jsou osamělí, tvrdí novinářka, která se málem stala jednou z nich

Džihádisté jsou osamělí, tvrdí novinářka, která se málem stala jednou z nich

Zklamaní a odmítnutí společností – tak podle arabsko-německé novinářky Souad Mekhennetové vypadají ti, kteří se nechají zlákat radikálním islámem. V Evropě to bývají lidé, kteří pocházejí z muslimské rodiny, ačkoli sami se už narodili v západní Evropě. Novinářka ví, o čem mluví. K radikálnímu islámu pod tlakem okolí málem sama sklouzla.

Mekhennetová tvrdí, že zvlášť pokud člověk pochází z etnicky smíšené rodiny, může se ve společnosti cítit ztracený. I ona to zažila po útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001. Její zaměstnavatel na ni tehdy nasadil soukromého detektiva, aby zjistil, zda kvůli svému arabskému původu nemá vazby na teroristy. Tehdy prý bylo pro novinářku nejtěžší nepodlehnout radikalizaci. Zvlášť obtížné prý bylo uniknout vlivu rodičů a přátel, kteří tehdy také negativní pohledy okolí pociťovali.

Díky své zkušenosti se začala Mekhennetová zajímat o to, co vede muslimy k tomu, že sklouznou k radikální formě islámu. Novinářce se podařilo džihádisty oslovit například na turecko-syrské hranici, v Libanonu, Afghánistánu i Pákistánu. Od jednoho Alžířana slyšela, že žije v takové bídě, že přidat se k Al-Kajdě je pro něj jediná perspektivní cesta k nějaké budoucnosti. Další oslovení vysvětlovali důvod své radikalizace tím, že zažili americkou okupaci Afghánistánu a Iráku. Jeden muž v Pákistánu tvrdil, že neměl jinou cestu, americké drony s bombami mu prý totiž zabily velkou část rodiny.

Mekhennetová ve své knize „Řekli mi, abych přišla sama“ vysvětluje, že příčinami radikalizace bývají právě často osamění, mizivá vize budoucnosti a nezájem společnosti. „Nikdo se nezajímá o muslimské životy,“ tvrdí v rozhovoru pro The New Yorker novinářka. Odkazuje tím k situaci, kdy mezinárodní síly bojují jen proti teroristům místo toho, aby se snažily zlepšit podmínky v rizikových zemích, kde špatná životní situace žene lidi do náruče islamistů, kteří jim nabízí alespoň nějakou životní perspektivu.

Příčinu radikalizace evropských muslimů, ale novinářka už vysvětlit přesně nedokáže. „Čím opuštěněji se muslimové v Evropě cítí, tím více se ve skutečnosti okolí odcizují a upínají se silněji k víře a vlastní komunitě, která majoritní společnost kritizuje,“ popisuje novinářka. Sílící rasismus ve společnosti tak podle ní pouze podporuje radikalizaci.

„V současnosti si na mladé muslimy dávají všude už z principu pozor. To ale vede k tomu, že oni sami necítí, že by je společnost akceptovala, necítí k ní žádný vztah a nevidí proto problém krást, nebo i něco horšího,“ uvádí Mekhennetová. Zároveň ale tvrdí, že děti imigrantů, kteří se už narodili v Evropě, většinou dokáží do společnosti zapadnout úspěšně. Necítí, že musí být buď Evropané, nebo muslimové, ale dokáží zkombinovat vlastnosti obojího. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.