Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádisté měli svoji spojku přímo v armádě. Plán stát se mučedníkem má pro vojáka tvrdé důsledky

Džihádisté měli svoji spojku přímo v armádě. Plán stát se mučedníkem má pro vojáka tvrdé důsledky

Newyorský soud poslal na 35 let za mříže bývalého příslušníka amerického letectva, který byl usvědčen z podpory teroristické organizace Islámský stát. Devětačtyřicetiletý Tairod Pugh z New Jersey byl uznán vinným už loni v březnu. Bývalý letecký mechanik chtěl podle soudu odcestovat do Sýrie a stát se "mučedníkem".

"Je tragické, pokud se bývalý voják chce připojit k organizaci usilující o zničení Ameriky," řekl soudce Nicholas Garaufis odsouzenému.

Američan byl usvědčen, že předloni vycestoval do Turecka, aby našel cestu do Sýrie, kde se chtěl připojit k teroristům. V Turecku byl zadržen a vydán do Spojených států, kde byl okamžitě zatčen.

Soud odmítl tvrzení obhájců, že Pugh nechtěl na Blízkém východě bojovat, ale chtěl se tam přestěhovat se svou egyptskou manželkou. Obžalovaného usvědčily texty na sociálních sítích, v nichž Pugh vyjadřoval podporu radikálnímu islámu.

Pughův případ skončil odsouzením jako první z balíku asi sedmdesáti kauz, v nichž byli Američané obžalováni z pokusů o podporu teroristických skupin.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1