Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džihádistkou se stala po 11. září. Utekla od Islámského státu a teď má tichý život v Texasu

Džihádistkou se stala po 11. září. Utekla od Islámského státu a teď má tichý život v Texasu

Mladá Britka původem z Bangladéše se začala přiklánět k radikálnímu islámu už během dospívání, sympatie k džihádistům navíc zesílily poté, co poznala svého budoucího manžela. S ním také Tania založila rodinu a odstěhovala se do Spojených států, rodiče však děti vedli k radikálnímu islámu, ve který sami věřili. V roce 2013 celá rodina odjela do Sýrie, aby se přidala k Islámskému státu. Tania však děti po krátké době sbalila a odjela s nimi zpět do Texasu. Neuvěřitelný příběh islámské radikálky přinesl server The Atlantic.

Dnes třiatřicetiletá Tania Georgelasová se dostala k radikálnímu islámu už v dospívání. Jak se svěřila americkému zpravodajskému serveru The Atlantic, kvůli svému bangladéšskému původu to během života v Londýně neměla lehké a často byla terčem rasistických narážek.

„Měli jsme zlé sousedy, kteří nám rozbíjeli okna. Obecně jsem se cítila jako outsider,“ svěřila se v rozhovoru. „Hledala jsem způsob, jak se pomstít, a chtěla jsem zpátky svou čest,“ řekla Atlanticu.

Teroristické útoky z 11. září se pro ni staly zlomovým okamžikem. Bylo jí 17 let, když sledovala v televizi, jak dvě unesená letadla narazila do Světového obchodního centra. Když druhý den přišla do školy, řekla spolužačce: „Není to hrozné, co stalo?“ Ta na její otázku ale nepřikývla, naopak se jí zeptala, jestli to ve skutečnosti je tak hrozné. „V tu chvíli jsem se stala tvrdou džihádistkou,“ přiznává.

S budoucím manželem Johnem Georgelasem se seznámila o pár let později na internetu. John vyrůstal v bohaté křesťanské rodině v Texasu, jako teenager ale přešel na islám. Do Británie se dostal se svými rodiči – matkou Marthou a otcem Timothym, který pracoval jako lékař armády Spojených států. V roce 2004 se s Johnem se vzali, založili rodinu a odstěhovali se do Texasu.

V rozhovoru pro Atlantic ukazuje fotografii jejich syna, na které má dítě hlavu omotanou šátkem. „John mého syna oblékal jako džihádistu,“ popisuje fotografii, k radikálnímu islámu však vedli děti oba dva. V roce 2006 se John dokonce dostal do vězení, protože poskytoval počítačovou podporu džihádistickým webovým stránkám.

V roce 2011 byl podmínečně propuštěn a celá rodina odjela do Londýna, pak do egyptské Káhiry. V roce 2013 však John přišel s tím, aby se odstěhovali do Sýrie a připojili se k radikálům z Islámského státu. „John chtěl odejít do Sýrie, ale já řekla, že nejsem připravená – ne, dokud jsou děti malé,“ tvrdí Tania, která měla tehdy čtvrté dítě na cestě. Nakonec se ale k odjezdu nechala přemluvit.

„Chtěla jsem, aby rebelové vyhráli a chtěla jsem být toho součástí, ale ne uvnitř Sýrie spolu s dětmi,“ vzpomíná Tania, která se krátce po příjezdu rozhodla, že vezme děti a ze Sýrie odejde bez manžela. Jméno jejího manžela začalo mezitím plnit titulky americkým médií – John měl na starosti propagandu Islámského státu, která měla do řad radikálů nalákat další rekruty. Dodnes není jasné, zda John ještě žije, nebo byl v Sýrii zabit.

Poté, co se Tania vrátila do Texasu, neunikla pozornosti tajných služeb. Po výslechu byla ale propuštěna. „Když jsem se vrátila do USA, byla jsem hodně deprimovaná,“ vzpomíná na první okamžiky po návratu do Texasu. „Ztratila jsem svůj život. Můj manžel byl můj život,“ říká v rozhovoru.

„Měla jsem děti jen z jednoho důvodu, a to proto, aby mohly sloužit bohu jako muslimové, jako mudžahedíni. A najednou jsem nevěděla, co s nimi dělat,“ přiznává děsivý fakt Tania, která chtěla, aby se její děti staly vojáky chalífátu. Nyní je vychovávají jejich prarodiče, kontakt s nimi ale neztratila.

Zanedlouho se rozhodla, že si založí účet na seznamce, kam o sobě napsala, že má čtyři děti a manžel ji opustil, aby se stal dalším Usámou bin Ládinem. K velkému překvapení dostala 1300 odpovědí. Po pouhých 24 hodinách se seznámila se svou současnou láskou – pracovníkem v oblasti IT Graigem. Přestože už má nového životního partnera, na manžela nikdy nezapomene. „Nemůžu si pomoct, ale miluju ho. Nevím, jak ten pocit zastavit,“ přiznává.

Tania se nyní snaží dostat do deradikalizačního programu, aby mohla pomáhat bývalým radikálům zapojit se zpět do společnosti. „Hodně lidí mě vidí jako někoho, kdo je hrozně nešťastný, ale podle mě je ta sklenice plná jen z poloviny,“ říká Tania. „Jsem živá, dostala jsem ze Sýrie a moje děti jsou šťastné, zdravé a chytré. Jsem spokojená.“

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link