Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt a Jordánsko chtějí, aby se Spojené státy více snažily o mír v Palestině

Egypt a Jordánsko chtějí, aby se Spojené státy více snažily o mír v Palestině

Spojené státy by měly zvýšit úsilí o oživení mírového procesu mezi Izraelem a Palestinou. V Káhiře se na tom shodli ministři zahraničí Egypta, Jordánska a Palestiny. Podle nich je vleklý izraelsko-palestinský konflikt hlavní příčinou napětí na Blízkém východě.

Arabští šéfdiplomaté ocenili roli USA v podpoře míru mezi Izraelem a Palestinou. Zároveň ale vyzvali americkou vládu, aby v blízké budoucnosti zintenzivnila snahy o oživení jednání mezi oběma zeměmi. Trojice ministrů to uvedla ve společné prohlášení, z něhož citovala agentura AFP.

Arabští šéfdiplomaté podle serveru Ahram Online sdílejí přesvědčení, že nedořešené spory mezi Izraelem a Palestinou představují hlavní zdroj nestability na Blízkém východě. Trojice dodala, že Izrael se má zdržet jednostranných kroků a respektovat právní a historické náležitosti jeruzalémské mešity Al-Aksá. V souvislosti s ní docházelo minulý měsíc ke střetům mezi Palestinci a izraelskými silami.

Rozhovory o vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu zůstávají pozastavené po nezdaru americké iniciativy v roce 2014. USA jsou dlouhodobě spojencem Izraele. Egypt a Jordánsko jako jediné arabské státy podepsaly s Izraelem mírovou dohodu.

Očekává se, že na Blízký východ brzy dorazí delegace z Bílého domu. Jejím členem bude i Jared Kushner, zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Bílého domu by měl Kushner hledat cestu k přímým mírovým rozhovorům mezi Izraelci a Palestinci. Předpokládá se, že se kvůli tomu sejde s vůdci šesti blízkovýchodních zemí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1