Egypt jako Francie? Režim se bojí, že vyhřezne hněv ulice. Žluté vesty si lidé jen tak nekoupí | info.cz

Články odjinud

Egypt jako Francie? Režim se bojí, že vyhřezne hněv ulice. Žluté vesty si lidé jen tak nekoupí

Prodejci žlutých bezpečnostních vest v Egyptě dostali pokyn, aby je prodávali pouze se souhlasem policie. Zákaz má trvat do konce ledna. Režim prezidenta Abdal Fattáha Sísího se bojí podobných protestů jako ve Francii. Zejména ve spojení s výročím revoluce, která 25. ledna 2011 vedla ke svržení diktátora Husního Mubáraka.

Egyptské úřady se domnívají, že situace v zemi je podobná zklamání lidí z ekonomického vývoje ve Francii a obávají se lidových protestů podobných hnutí francouzských „žlutých vest“. „Zdá se, že nechtějí, aby někdo neudělal to, co se nyní děje ve Francii,“ řekl agentuře AP jeden z prodejců žlutých bezpečnostních vest. Policie si v Káhiře svolala prodejce bezpečnostních žlutých vest a oznámila jim, že mají prodávat vesty jen prověřeným velkoobchodníkům a jen poté, co k tomu získají policejní povolení. Zákaz platí až do konce ledna tak, aby byl v platnosti před výročím revoluce proti Mubárakovi. V posledních dvou letech ve dnech vždy okolo lednového výročí policie a armáda posilovala svoji přítomnost v ulicích, aby zabránila protestním pochodům obyvatel.

Ve Francii protesty hnutí „žlutých vest“ trvají už několik týdnů a minulý víkend vyšlo do ulic přes 130 tisíc obyvatel. Demonstrace jsou motivovány pocitem zhoršující se ekonomické situace a odporem proti vládě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Prvotním impulsem k nim byl návrh vlády na zvýšení spotřební daně na benzin a naftu, demonstranti pak ale požadovali snížení dalších daní a zvýšení mezd. Francouzská vláda zvýšení spotřební daně na paliva odložila minimálně o rok a prezident Macron slíbil zvýšení důchodů a minimální mzdy. Není ale jisté, zda to protestující uspokojí.

Přestože ekonomika v Egyptě roste pětiprocentním tempem, výrazně rostou také ceny. Inflace na začátku prosince dosáhla 18 procent a mnozí lidé si stěžují, že musí omezit svoji spotřebu a najít si další zaměstnání. Vláda musí šetřit, aby dostála podmínkám záchranné půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Mimo jiné musela zrušit například dotace na paliva či základní potraviny. Navíc se letos výrazně propadl kurs egyptské libry vůči zahraničním měnám. „Byl jsem příslušníkem vyšší střední třídy. Teď jsem příslušníkem nižší střední třídy,“ řekl listu The Wall Street Journal Taufík Aclimandos, politolog z Káhirské univerzity. Platy státních úředníků se už delší dobu nezvyšují a on prý musel omezit množství jídla, které jí, a přestat pít instantní kávu.

Už delší dobu je v Egyptě vidět zklamání z toho, že revoluce proti diktátorovi Husnímu Mubárakovi v roce 2011 nepřinesla očekávané zlepšení. Vyprchává i pocit, že současný prezident Abdal Fattáh Sísí je zachráncem země a svým vojenským převratem v roce 2014 proti prezidentovi Muhammadu Mursímu z Islámského bratrstva zachránil zemi před vládou islamistů. Mursí byl zvolen prezidentem po pádu Mubáraka.

Prezident Sísí teď vládne Egyptu tvrdou rukou. Představitelé opozice jsou nejednotní, část z nich emigrovala, další si nejsou jistí, co dělat. V zemi přestal fungovat svobodný tisk, o některých tématech se nepíše a režim označuje většinu opozičníků za příznivce islamistů a za teroristy.

Pod záminkou zajištění bezpečnosti ve vězení skončily tisíce lidí bez jakýchkoliv obvinění a většina vojenských jednotek v zemi zřídila u svých základen vězení pro potenciální opozičníky. Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International jsou nyní represe v Egyptě horší, než tomu bylo za prezidenta Husního Mubáraka, kterého svrhlo lidové povstání v průběhu tak zvaného arabského jara v roce 2011. Současný prezident Abdal Fattáh Sísí se dlouho označoval nejen za stoupence pořádku, ale také za strážce demokracie a dědice lidového hnutí proti Mubárakovi. I když zároveň pokračovaly procesy soudní procesy proti těm, kteří se postavili v ulicích proti Mubárakovi. Nedávno Sísí dokonce začal revoluci z roku 2011 veřejně kritizovat jako událost, která uvrhla Egypt do ekonomických a politických zmatků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud