Egypt na celý měsíc ramadán otevře hranici s Pásmem Gazy. "Chci pomoci bratrům," vzkázal prezident Sisí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt na celý měsíc ramadán otevře hranici s Pásmem Gazy. "Chci pomoci bratrům," vzkázal prezident Sisí

Egypt na celý měsíc ramadán otevře hranici s Pásmem Gazy. "Chci pomoci bratrům," vzkázal prezident Sisí

Egypt na celý muslimský postní měsíc ramadán, který začal ve čtvrtek, otevře přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Oznámil to na twitteru egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Egyptská hranice s palestinskou enklávou povětšinou zůstává uzavřena; na celý měsíc nebyla otevřena několik let, píše agentura Reuters.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za ukončení blokády a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Izraelské bezpečnostní složky od té doby usmrtily přes 110 palestinských demonstrantů-většinu z nich v pondělí, kdy byla otevřena americká ambasáda v Jeruzalémě. Americký zastupitelský úřad byl přesunut z Tel Avivu poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci Jeruzalém označil za hlavní město Izraele. Převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval, si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího státu a krok USA je hluboce rozhořčil. Americké rozhodnutí se rovněž setkalo s hlasitou kritikou mnoha arabských zemí a několik evropských států vyjádřilo obavy, že Trumpův krok zbrzdí mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael tvrdé zákroky proti Palestincům v Gaze hájí tím, že radikální hnutí Hamás, které v enklávě vládne, chce protesty využít k útokům na Izrael.

Sísí na twitteru napsal, že otevření přechodu má pomoci "bratrům v Gaze", kteří jsou v těžké situaci.

 

Islamistické hnutí Hamás sice v Gaze vládne, ale kontrolu nad přechodem Rafáh s Egyptem a Erez s Izraelem předalo loni představitelům Západem uznávané palestinské samosprávy, která vládne na Západním břehu Jordánu. Učinilo tak na základě dohody zprostředkované Egyptem.

Egypt v roce 2013 na dlouhou dobu uzavřel hranici s Gazou po útocích na egyptské bezpečnostní složky na Sinajském poloostrově, z kterých obvinil radikály z Gazy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.