Egypt se opřel do Izraele: Nový zákon o státu židovského národa podle něj zhorší bezpečnost | info.cz

Články odjinud

Egypt se opřel do Izraele: Nový zákon o státu židovského národa podle něj zhorší bezpečnost

Egypt dnes odsoudil nový zákon, kterým se Izrael definoval jako stát židovského národa. Podle Káhiry norma negativně ovlivní bezpečnostní situaci na Blízkém východě a vyhlídky Palestinců, kteří se chtějí vrátit do svých někdejších domovů. Informovala o tom agentura Reuters.

Norma, kterou izraelský parlament schválil ve čtvrtek, říká, že Izrael je historický domov židovského národa a pouze Židé tak mají v Izraeli právo na sebeurčení. Za národní symboly stanovuje vlajku, menoru, hymnu, hebrejský kalendář a židovské svátky, stejně jako Den nezávislosti. Dále uvádí, že "sjednocený a celý" Jeruzalém je hlavním městem země a jediným oficiálním jazykem je hebrejština. Arabština už tak druhým oficiálním jazykem není, ale byl jí přiznán "zvláštní status", který umožní jazyk nadále používat při styku s úřady.

Obavy z dopadů zákona už vyjádřila EU a řada amerických židovských organizací. Palestinská samospráva na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a arabští občané Izraele ho označili za rasistický.

"Egypt oznamuje...svůj nesouhlas se zákonem o národním státu pro židovský lid, který schválil izraelský Kneset," uvedlo v prohlášení egyptské ministerstvo zahraničí s tím, že norma je posvěcením "okupace a rasové segregace". Zákon podle Káhiry rovněž snižuje šance, že se Palestinci na základě rezolucí OSN budou moci vrátit na území, která před založením židovského státu v roce 1948 byla domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Norma tak podle Egypta zásadně ohrožuje šance na uzavření "spravedlivé" mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci.

Egypt se v roce 1979 stal prvním arabským státem, který s Izraelem uzavřel mírovou dohodu. Na jejím základě navázal Egypt diplomatické styky s Izraelem a ten mu na oplátku vrátil celý Sinajský poloostrov včetně ropných polí, který zabral v roce 1967. Dohodu zprostředkovaly Spojené státy a byla vypracována v americkém Camp Davidu v roce 1978. Celý arabský svět smlouvu odsoudil a Egypt byl exkomunikován z Ligy arabských států (LAS) i dalších arabských organizací. Tehdejší egyptský prezident Anvar Sadat a izraelský premiér Menachem Begin ale nakonec v roce 1978 získali za dohodu Nobelovu cenu za mír. Sadat si ji nicméně neměl šanci moc užít, v říjnu 1981 jej zavraždili islámští fundamentalisté.

Mezi Egyptem a Izraelem ale stále panuje napětí, jelikož Káhira po Izraeli požaduje, aby opustil arabský východní Jeruzalém, syrské Golanské výšiny a Západní břeh Jordánu, který obsadil za války v roce 1967.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud