Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt se opřel do Izraele: Nový zákon o státu židovského národa podle něj zhorší bezpečnost

Egypt se opřel do Izraele: Nový zákon o státu židovského národa podle něj zhorší bezpečnost

Egypt dnes odsoudil nový zákon, kterým se Izrael definoval jako stát židovského národa. Podle Káhiry norma negativně ovlivní bezpečnostní situaci na Blízkém východě a vyhlídky Palestinců, kteří se chtějí vrátit do svých někdejších domovů. Informovala o tom agentura Reuters.

Norma, kterou izraelský parlament schválil ve čtvrtek, říká, že Izrael je historický domov židovského národa a pouze Židé tak mají v Izraeli právo na sebeurčení. Za národní symboly stanovuje vlajku, menoru, hymnu, hebrejský kalendář a židovské svátky, stejně jako Den nezávislosti. Dále uvádí, že "sjednocený a celý" Jeruzalém je hlavním městem země a jediným oficiálním jazykem je hebrejština. Arabština už tak druhým oficiálním jazykem není, ale byl jí přiznán "zvláštní status", který umožní jazyk nadále používat při styku s úřady.

Obavy z dopadů zákona už vyjádřila EU a řada amerických židovských organizací. Palestinská samospráva na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a arabští občané Izraele ho označili za rasistický.

"Egypt oznamuje...svůj nesouhlas se zákonem o národním státu pro židovský lid, který schválil izraelský Kneset," uvedlo v prohlášení egyptské ministerstvo zahraničí s tím, že norma je posvěcením "okupace a rasové segregace". Zákon podle Káhiry rovněž snižuje šance, že se Palestinci na základě rezolucí OSN budou moci vrátit na území, která před založením židovského státu v roce 1948 byla domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Norma tak podle Egypta zásadně ohrožuje šance na uzavření "spravedlivé" mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci.

Egypt se v roce 1979 stal prvním arabským státem, který s Izraelem uzavřel mírovou dohodu. Na jejím základě navázal Egypt diplomatické styky s Izraelem a ten mu na oplátku vrátil celý Sinajský poloostrov včetně ropných polí, který zabral v roce 1967. Dohodu zprostředkovaly Spojené státy a byla vypracována v americkém Camp Davidu v roce 1978. Celý arabský svět smlouvu odsoudil a Egypt byl exkomunikován z Ligy arabských států (LAS) i dalších arabských organizací. Tehdejší egyptský prezident Anvar Sadat a izraelský premiér Menachem Begin ale nakonec v roce 1978 získali za dohodu Nobelovu cenu za mír. Sadat si ji nicméně neměl šanci moc užít, v říjnu 1981 jej zavraždili islámští fundamentalisté.

Mezi Egyptem a Izraelem ale stále panuje napětí, jelikož Káhira po Izraeli požaduje, aby opustil arabský východní Jeruzalém, syrské Golanské výšiny a Západní břeh Jordánu, který obsadil za války v roce 1967.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1