Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt volí faraona Sísího. O voliče nejde, sledujeme divadlo pro armádu a policii

Egypt volí faraona Sísího. O voliče nejde, sledujeme divadlo pro armádu a policii

V Egyptě začaly třídenní prezidentské volby. Nikdo nepochybuje, že zvítězí současný prezident Abdalfattáh Sísí. Nemá totiž reálného protikandidáta. Přesto se Sísí podle některých analytiků výsledků voleb obává.

Prezident a bývalý maršál Abdalfattáh Sísí je dnes nezpochybnitelným vládcem Egypta. A kandiduje v egyptských prezidentských volbách na další čtyřleté období. Tisková agentura AP označila současné egyptské volby za referendum hodnotící činnost generála v čele státu. Sísímu ovšem nejde o hodnocení voličů. Jeho cílem je zapůsobit prostřednictvím co největší lidové podpory na vojáky, policisty a členy tajných služeb. Na armádě a policii totiž jeho vláda závisí.

Sísí hojně vystupoval v televizi a policisté před volbami rozdávali Egypťanům letáky s výzvou, aby šli volit. Vojáci a policisté také vnucovali majitelům restaurací a obchodů plakáty Sísího. Na koho nezbylo, ten si je musel nechat vyrobit sám i s nápisem, že Sísího podporuje. Zároveň je účast ve volbách mnoha médií líčena jako vlastenecká povinnost, jako odmítnutí terorismu a hlas pro silnou zemi. Plakáty podporující Sísího uvádějí, že hlasování „umlčí vaše nepřátele,“ myšleno nepřátele Egypta. Nikdo nemůže Sísího ohrozit a on se přesto chová, jako by měl co ztratit a měl se proč obávat výsledků, popisuje atmosféru v Egyptě list The New York Times.

Přitom Sísí má jediného a to navíc slabého protikandidáta. Músu Mustafu Músu, politika, kterého většina Egypťanů ani nezná. Músa Mustafa Músa dokonce jako poslanec sám podpořil nominaci Sísího jako kandidáta na post prezidenta a nedávno podle deníku Financial Times prohlásil, že pokud volby vyhraje, požádá Síssího aby hrál v zemi „jakoukoliv roli, jakou pro sebe bude považovat za vhodnou“. Músá Mustafa Músá zřejmě kandiduje na prezidenta jen proto, že Sísí nechtěl být jediným kandidátem.

Skuteční protikandidáti, kteří mohli Sísího pokud ne ohrozit tak alespoň zkomplikovat jeho zvolení, se kandidatury vzdali často ještě před tím, než se oficiálně registrovali do voleb. Většinou po nátlaku úřadů, které kontroluje Sísí. Současného prezidenta přitom podle některých analytiků údajně znepokojilo, že kandidaturu zvažovali i dva bývalí generálové egyptské armády. Jeden ale skončil ve vězení, druhý byl prý nějakou dobu zadržován, a oba nakonec svoji kandidaturu stáhli.

Úřady navíc před několika lety údajně odhalili vojenské spiknutí proti Sísímu a on od té doby posiluje kontrolu armády a bezpečnostních složek prostřednictví svých příbuzných a přátel. Volby mají posílit jeho postavení v očích vedení armády i policie a domácí tajné služby. Ukázat, že si dokáže získat nebo alespoň zrežírovat podporu značné části Egypťanů. K tomu ale potřebuje vysokou volební účast. V minulých prezidentských volbách sice Sísí získal 97 procent hlasů, ale přišla tehdy jen necelá polovina voličů. A to přes to, že byly právě kvůli nízké volební účasti o den prodlouženy. Byly to první volby, kterých se Sísí účastnil. Egyptu ale vládne už od roku 2013, kdy ještě v čele armády sesadil islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Sesazení Mursího tehdy uvítali egyptští liberálové a demokraté. Mursí, kandidát Muslimského bratrstva, totiž postupně omezoval některé svobody a zřejmě se snažil vytvořit z Egypta islamistický stát. Po svržení Mursího se ale Sísí obrátil i proti liberálům, umlčel opozici, tisíce lidí skončily ve vězení a prezident dostal pod svoji kontrolu naprostou většinu médií.

Už se objevily spekulace, že Sísí by rád zůstal ve funkci i po uplynutí nového čtyřletého volebního období. Stejně jako kdysi dlouhodobě vládl Husní Mubárak, kterého svrhla lidová revoluce v roce 2011. Mubáraka za jeho vlády často zahraniční komentátoři i prostí Egypťané označovali za Faraona, neomezeného doživotního vládce země. Nyní si o tento titul říká Sísí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1