Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egyptským volbám vládne nezájem. Účast je nízká, prezident Sisí má vítězství jisté

Egyptským volbám vládne nezájem. Účast je nízká, prezident Sisí má vítězství jisté

V Egyptě dnes končí třídenní prezidentské volby, ve kterých o hlasy občanů soupeřili dva kandidáti: současný prezident Abdal Fattáh Sísí a téměř neznámý politik Músa Mustafa Músa. Přestože má Sísí podle světového tisku vítězství zřejmě jasné, nedostalo se mu vysoké volební účasti, v jakou doufal. Někteří Egypťané přitom hovoří o tom, že jim úřady zaplatily, aby přišli k volbám, píše agentura Reuters.

Ve 22:00 místního času (22:00 SELČ) se volební místnosti uzavřou. Volební komise večer vyzvala ty, kteří ještě nehlasovali, aby tak na poslední chvíli učinili. Komise se přitom zmínila o zákonu, na jehož základě mohou nevoliči dostat pokutu.

„Dejte celému světu vědět, že Egypt vždy píše historii, jste faraóni, tvůrci civilizace, která ohromila svět,“ uvedl šéf komise Ibráhím Lášín.

Sísí ve volbách žádným velkým překážkám nečelil. Ostatní kandidáti se z volebního klání v uplynulých měsících stáhli kvůli obavám z represí, anebo byli uvězněni. Nakonec kandidaturu oznámil Músa, který se netají sympatiemi k Sísímu a jehož účast měla zřejmě ušetřit vládu výsměchu, že volby mají jen jednoho kandidáta. Očekává se, že stávající prezident obhájí mandát a bude hlavou státu další čtyři roky. Agentura AP hlasování označuje za referendum hodnotící dosavadní činnost prezidenta.

V uplynulých dvou dnech se volební účast podle dvou zdrojů, které volby monitorují, pohybovala okolo 21 procent. Kolik lidí odvolilo dnes, zatím není jasné. Podle zpravodajů Reuters v Káhiře však byla účast nižší než v pondělí a úterý.

V prezidentských volbách v roce 2014 získal Sísí téměř 97 procent hlasů, ale k volbám se dostavila sotva polovina oprávněných voličů, přestože bylo hlasování prodlouženo ze dvou na tři dny.

Sísí tvrdí, že s odstoupením dalších kandidátů nemá nic společného, a vyzval Egypťany, aby k volbám přišli v co nejhojnějším počtu. Volební komise uvedla, že volby budou spravedlivé a transparentní.

Někteří voliči v Káhiře však ze situace evidentně nadšeni nebyli. Pětatřicetiletý kurýr Mustafa Abdal Kádir v rozhovoru s Reuters uvedl, že ho politická situace v zemi rmoutí. Stoupenci Sísího podle něj rozdávali Egypťanům jídlo výměnou za to, že budou hlasovat. Kádir řekl, že se takto koupit nenechá. Třiapadesátiletý krejčí Husajn Saíd odvolil, šťastný ale nebyl. „Sísí stejně vyhraje, nikdo jiný tu není. Snad bude tím správným a pokud neuvidíme změny my, zažijí je snad naše děti,“ řekl.

Sísího stál v roce 2013 v čele armády, která svrhla prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího z dnes již zakázaného Muslimského bratrstva. Sísí slíbil Egypťanům, že jim zajistí bezpečí a stabilitu. Dosud se mu ale zcela nepodařilo porazit radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří operují na Sinajském poloostrově. Země se v uplynulém roce stala terčem několika krvavých teroristických útoků.

Při rozhovoru s Reuters několik Egypťanek, které nechtěly být jmenovány, uvedlo, že šly k volbám, protože jim nějací lidé slíbili jídlo, nebo 50 egyptských liber (asi 60 Kč), když modrými prsty od inkoustu doloží, že odvolily. Ženy pocházely z chudinských čtvrtí Káhiry. Od koho nabídka přišla, neuvedly.

Zaměstnanci státních institucí dostali v pondělí půl dne volna, aby mohli volit. Jejich nadřízení jim pohrozili, ať se bez modrých prstů nevrací, tvrdil jeden zaměstnanec, který rovněž nechtěl být jmenován.

Guvernérka provincie Baháríja v rozhovoru se soukromou televizí Mahvar uvedla, že vláda zajistí opravu infrastruktury v části země, kde bude nejvyšší účast. Prezidentská kancelář se k tvrzením odmítla vyjádřit.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1