Články odjinud

Ekologičtí aktivisté se radikalizují. Na Žižkově řešili, jak zastavit rypadlo, v Berlíně útočili na rozvod elektřiny

Ekologičtí aktivisté se radikalizují. Na Žižkově řešili, jak zastavit rypadlo, v Berlíně útočili na rozvod elektřiny
 

Ekologičtí aktivisté a levicové extremistické skupiny se napříč Evropou radikalizují. „Popovídáme si o tom, jak v uhelném dole pozastavit činnost pár rypadel, naplánujeme pár revolucí a společně si postěžujeme na každodenní kapitalistické nešvary,“ zní pozvánka na Žižkovské aktivistické odpoledne, které se uskutečnilo na konci března. Logo s pěstičkou a radikální hesla možná vyvolávají úsměv, ale aktivisté napříč Evropou už přešli k činům.

Setkání na pražském Žižkově pořádali organizace Limity jsme my, Socialistická Solidarita a Mladí zelení. Jejich odhodlání ovšem zatím nedosáhlo takové míry jako u německých organizací, přestože se mnozí netají obdivem k činům tamních aktivistů.

„Po prozkoumání oblasti jsme se rozdělili a založili oheň na šesti čerpacích stanicích, dvou elektrických trafostanicích, jednom rypadle a rozvodně elektrického proudu.“ Tyto věty pocházejí z roku 2017 a publikovala je včetně fotografií na internetu ilegální ekologická skupina bojující proti koncernu RWE v německém Hambachu. Text převzal doslovně český ekologický web Green Action vyzývající k „environmentálním přímým akcím“ a poskytující příručky a návody k jejich pořádání.

„Vlámali jsme se do buněk za použití páčidla a umístili jsme uvnitř jednoduchá časovaná zápalná zařízení a svazky duší od kola, abychom zajistili snadné vzplanutí. Zápalná zařízení byla složena ze svíčky připevněné pevnou gumou ke kostce pevného podpalovače. Svíčky hoří pomalu, takže podpálily podpalovač v době, kdy jsme byli vzdáleni bezpečně daleko,“ píší autoři.

Podobně se nejspíš odehrál ještě stále čerstvý útok na energetickou infrastrukturu, který připravil na konci letošního března o elektřinu na 6500 domácností v Berlíně. K útoku se přihlásila skupina Vulkangruppe NetzHerrschaft zerreißen, která zapálila velké množství kabelů a o proud připravila i strategicky citlivé objekty, mimo jiné nemocnice, armádní základny či provozy velkých koncernů.

Soudě podle českých stránek ekologické Green Action a výzvám k přímým akcím, které se i v češtině čím dál častěji objevují na sociálních sítích, lze podobné útoky očekávat i v Česku. Za pozornost stojí loňský incident v lomu Bílina, který se odehrál v rámci letního Klimakempu pořádaného hnutím Limity jsme my. V příručce s příznačným názvem Direct Action Manual, jejíž český překlad se po částech objevuje na webu Green Action, lze najít i návod, kterak si zhotovit speciální trubky k „pevnějšímu“ připoutání a ztížit práci zasahujícím policistům. A přesně takovými trubkami se připoutali aktivisté na Bílině k odstavenému těžařskému stroji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud