Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ekologičtí aktivisté se radikalizují. Na Žižkově řešili, jak zastavit rypadlo, v Berlíně útočili na rozvod elektřiny

Ekologičtí aktivisté se radikalizují. Na Žižkově řešili, jak zastavit rypadlo, v Berlíně útočili na rozvod elektřiny
 

Ekologičtí aktivisté a levicové extremistické skupiny se napříč Evropou radikalizují. „Popovídáme si o tom, jak v uhelném dole pozastavit činnost pár rypadel, naplánujeme pár revolucí a společně si postěžujeme na každodenní kapitalistické nešvary,“ zní pozvánka na Žižkovské aktivistické odpoledne, které se uskutečnilo na konci března. Logo s pěstičkou a radikální hesla možná vyvolávají úsměv, ale aktivisté napříč Evropou už přešli k činům.

Setkání na pražském Žižkově pořádali organizace Limity jsme my, Socialistická Solidarita a Mladí zelení. Jejich odhodlání ovšem zatím nedosáhlo takové míry jako u německých organizací, přestože se mnozí netají obdivem k činům tamních aktivistů.

„Po prozkoumání oblasti jsme se rozdělili a založili oheň na šesti čerpacích stanicích, dvou elektrických trafostanicích, jednom rypadle a rozvodně elektrického proudu.“ Tyto věty pocházejí z roku 2017 a publikovala je včetně fotografií na internetu ilegální ekologická skupina bojující proti koncernu RWE v německém Hambachu. Text převzal doslovně český ekologický web Green Action vyzývající k „environmentálním přímým akcím“ a poskytující příručky a návody k jejich pořádání.

„Vlámali jsme se do buněk za použití páčidla a umístili jsme uvnitř jednoduchá časovaná zápalná zařízení a svazky duší od kola, abychom zajistili snadné vzplanutí. Zápalná zařízení byla složena ze svíčky připevněné pevnou gumou ke kostce pevného podpalovače. Svíčky hoří pomalu, takže podpálily podpalovač v době, kdy jsme byli vzdáleni bezpečně daleko,“ píší autoři.

Podobně se nejspíš odehrál ještě stále čerstvý útok na energetickou infrastrukturu, který připravil na konci letošního března o elektřinu na 6500 domácností v Berlíně. K útoku se přihlásila skupina Vulkangruppe NetzHerrschaft zerreißen, která zapálila velké množství kabelů a o proud připravila i strategicky citlivé objekty, mimo jiné nemocnice, armádní základny či provozy velkých koncernů.

Soudě podle českých stránek ekologické Green Action a výzvám k přímým akcím, které se i v češtině čím dál častěji objevují na sociálních sítích, lze podobné útoky očekávat i v Česku. Za pozornost stojí loňský incident v lomu Bílina, který se odehrál v rámci letního Klimakempu pořádaného hnutím Limity jsme my. V příručce s příznačným názvem Direct Action Manual, jejíž český překlad se po částech objevuje na webu Green Action, lze najít i návod, kterak si zhotovit speciální trubky k „pevnějšímu“ připoutání a ztížit práci zasahujícím policistům. A přesně takovými trubkami se připoutali aktivisté na Bílině k odstavenému těžařskému stroji.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1