Elektrošoky, deprese a citové vydírání. Jak Číňané pod dohledem státu „léčí“ homosexualitu | info.cz

Články odjinud

Elektrošoky, deprese a citové vydírání. Jak Číňané pod dohledem státu „léčí“ homosexualitu

Homosexualita není v Číně trestná. Dokonce ji neberou ani jako duševní poruchu. Přesto některé státní nemocnice a kliniky mají k členům LGBT komunity zvláštní přístup. Nutí je podstupovat tzv. konverzní terapii, při níž se jim pomocí elektrošoků snaží změnit sexualitu.

Liu Xiaoyun měl na sobě přidělanou přilbu připojenou k počítači. Netušil, co s ním budou dělat. Když přístroj zapnuli, cítil podivný pocit, který posléze přešel v bolest. Po několika minutách se jeho tělo začalo třást.

Liu podstoupil tzv. konverzní terapii. Je jedním z více než tuctu LGBT Číňanů, kteří hovořili s organizací Human Rights Watch o procedurách využívaných ke změně sexuality. Ty praktikují některé nemocnice a vládou schválená zařízení, přestože homosexualita není v zemi trestná ani považována za duševní poruchu.

S podobnou praxí mají zkušenost i v USA. Postupně ji několik amerických států zakázalo, podobně jako Kanada nebo Austrálie. V roce 2014 proběhl v Pekingu soud, kde pacient žaloval jednu z konvergenčních klinik. Soudce rozhodl v jeho prospěch.

Homosexualita přestala být v Číně trestným činem v roce 1997. O čtyři roky později ji Čínská psychiatrická společnost odstranila ze seznamu duševních poruch. Pomalu se zlepšuje i postavení homosexuálů ve společnosti. Zejména u starších Číňanů ale stigma stále přetrvává.

Ke konverzní terapii nutí lidi často jejich rodina. „Můj táta přede mnou klekl, brečel a prosil, abych jel,“ popisuje jeden muž, kterého Human Rights Watch zpovídala. „Řekl, že neví, jak dál žít na tomto světě a čelit jiným rodinným příslušníkům, kdyby lidé zjistili, že jsem homosexuál.“

Pacienti, kteří konverzní terapii podstoupili, posléze popsali, že trpí depresím nebo psychologickými traumaty.

Tlak na „léčbu“ homosexuality vzrostl i kvůli politice jednoho dítěte. Rodiče od svých potomků očekávali, že se dočkají vnoučete. Kontroverzní nařízení, které i vzhledem k preferenci synů vedlo k demografickým problémům, uvolnila Čína až v loňském roce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud