Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní irácká jednotka, kterou vychvalovali Američané, mučila a zabíjela civilisty

Elitní irácká jednotka, kterou vychvalovali Američané, mučila a zabíjela civilisty

Měl to být „oslavný“ dokument ukazující spolupráci sunitské a šiitské části irácké jednotky v boji proti samozvanému Islámskému státu. Nakonec je to ale důkaz, že vojáci mučili a popravovali civilisty v Mosulu. Nahrávky zachycují minimálně šest různých incidentů.

„To je vražda. Kdokoliv, kdo tohle dělá, by měl být potrestán. Na moderním bojišti by nic takového nemělo být povoleno,“ komentuje snímky pro ABC News důstojník zvláštních sil v důchodu Scott Mann. Video, které zachycuje mučení a popravy bez rozsudku, pořídil irácký novinář Ali Arkady. Případem se nyní zabývá irácká vláda.

Novinář a fotograf Ali Arkady se několik měsíců z minulého roku pohyboval na bojišti jako součást irácké speciální jednotky, kterou vychvalovali dokonce i velitelé americké armády jako jednoho z hlavních osvoboditelů Fallúdži z područí Islámského státu. Podle zveřejněných snímků ale může být její působení mnohem problematičtější.

Snímek ukazuje například muže s páskou přes oči, jak visí ze stropu, ruce má přitom svázané za zády. Vojáci mu na ramena položí balík s lahvemi vody, aby ho ještě zatížili. Další obrázek zachycuje muže, který ostatní vráží prsty do očí. Na dalším snímku voják jiného muže patnáctkrát uhodí do hlavy a pak mu přikáže, aby odrecitoval přísahu lídrovi Islámského státu Bagdádímu. Podle Arkadyho civilista nakonec opravdu přísahu pronese. Voják novináře následně požádá, aby video sestříhal tak, aby zazněla jen mužova slova bez toho, co k nim vedlo.

Podle odborníků, s nimiž ABC News mluvilo, se jedná o mučení „čistě pro zábavu“, díky němuž jednotka nezískala ani žádnou zpravodajskou informaci. Navíc jde o strategickou chybu. Podle Manna přesně takovéto chování jen dál živí podporu IS. Arkady říká, že jednotka často mučila civilisty, aby je dovedla k falešným doznáním.

Uveřejnění snímků se osobně dotklo i Arkadyho. Poté, co mu začaly chodit výhrůžky smrtí, opustil i s nejbližší rodinou Irák a uprchl do Evropy. „Opravdu nevím, jestli se do Iráku vrátím. Chtěl bych, protože miluji Bagdád a Irák,“ říká novinář.

Případem se nyní zabývá irácká vláda. Ministerstvo vnitra uvedlo, že věc vyšetří a podle zákona bude jednat. Americká armáda tvrdí, že o incidentech nevěděla. Zároveň ale pro ABC News uvedla, že irácké jednotce neposkytovala vojenskou pomoc, vybavení ani asistenci. Podle amerických zákonů totiž nesmí armáda poskytovat pomoc, pokud existuje hodnověrná informace, že jednotka hrubě porušila lidská práva.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1