Elitní německý voják se vydával za uprchlíka a získal v Bavorsku azyl. Chystal teroristický útok | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní německý voják se vydával za uprchlíka a získal v Bavorsku azyl. Chystal teroristický útok

Elitní německý voják se vydával za uprchlíka a   získal v Bavorsku azyl. Chystal teroristický útok

Německá policie ve středu zadržela vojáka bundeswehru, kterého podezřívá z plánování teroristického útoku. Muž se již v roce 2015 na úřadech zaregistroval jako syrský žadatel o azyl, informovalo dnes státní zastupitelství. Podle německých médií chtěl zřejmě tímto způsobem později zodpovědnost za atentát svalit na uprchlíky.

Důvodem, proč 28letý voják teroristický útok plánoval, byla podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem patrně nenávist k cizincům. Bundeswehr dnes zadržení svého příslušníka, ke kterému došlo v bavorském Hammelburgu, potvrdil. Zadržený působil v pobočce německé armády ve francouzském Illkirchu nedaleko Štrasburku.

Na raziích v souvislosti s případem vojáka se podílela německá spolková policie a zemské policie v Hesensku a Bavorsku, ale i jejich kolegové ve Francii a v Rakousku. Podle agentury DPA vyšetřovatelé prohledali šestnáct bytů a kanceláří.

Podle německého listu Die Welt se nadporučík už v prosinci 2015 nechal zaregistrovat v hesenském Giessenu jako syrský uprchlík a v lednu 2016 podal v Bavorsku žádost o azyl. Místní úřad pro uprchlíky žádost přijal, vojákovi dokonce přidělil pokoj v ubytovně a přiznal mu i sociální dávky. Německý původ žadatele, ani fakt, že neumí arabsky, úředníci neodhalili, napsal Die Welt.

Voják si později opatřil nelegálně střelnou zbraň, kterou se následně pokusil ukrýt na záchodech na rakouském mezinárodním letišti Vídeň-Schwechat. Zaměstnanci však pistoli při kontrole našli a když si ji Němec před časem přišel vyzvednout, dočasně ho zadrželi.

Vyšetřovatelé se podle německého tisku domnívají, že nadporučík bundeswehru mohl plánovat atentát a zodpovědnost za něj chtěl později svalit na uprchlíky, a to prostřednictvím svých otisků prstů zanesených v systému pro registraci žadatelů o azyl.

V souvislosti s případem zadržela německá policie také 24letého studenta z hesenského Offenbachu, který údajně o plánech na atentát věděl. V jeho bytě našli policisté předměty, jejichž držení je podle státního zastupitelství v rozporu se zákony o držení zbraní a výbušnin. Policisté u něj našli také věci, které naznačují, že by motivem plánovaného činu mohla být nenávist k cizincům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.