Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní vojáci se převlékají za žebráky. Nová taktika má ochránit města před teroristy

Elitní vojáci se převlékají za žebráky. Nová taktika má ochránit města před teroristy

Elitní jednotky SAS (Specian Air Service), které jsou tajnou zbraní britské armády v boji proti terorismu, dostaly podle deníku Daily Mail speciální úkol. V převlečení za bezdomovce a pouliční zametače jejich členové hlídkují v ulicích velkých měst, aby chránili obyvatele před teroristickými útoky. S automatickými zbraněmi MP7, které mají schované pod převlekem, jsou schopni okamžitě udeřit a útočníka zneškodnit.

„Tito vojáci poskytují velmi dobrý základ pro okamžitou reakci tak, aby přinejmenším minimalizovali počet obětí a zabránili zranění a umírání,“ říká podle deníku Daily Mail armádní zdroj. O členy speciálních jednotek je prý dobře postaráno – jídlo jim nosí jejich kolegové, kteří si hrají na náhodné kolemjdoucí.  

Do operace byli údajně povoláni vojáci protipovstaleckého křídla (Counter Revolutionary Warfare Wing), které vzniklo pod speciální jednotkou SAS v 70. letech jako hlavní eso britské armády v boji proti terorismu. Podle vojenských zdrojů už operace nějakou chvíli trvá a zatím se její konec neplánuje.

„Ozbrojené jednotky jsou nasazeny už delší dobu a je nepravděpodobné, že by byla operace zastavena,“ řekl armádní zdroj pro Mirror. Británie se totiž za poslední tři měsíce stala terčem tří teroristických útoků, během kterých zemřelo 35 lidí – během březnového útoku na Westminsterském mostě zemřeli čtyři lidé, následkem výbuchu na koncertě Ariany Grande v Manchesteru zahynulo 22 převážně mladých lidí a poslední útok v Londýně si vyžádal osm obětí.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

„Úroveň hrozeb je stále vyhodnocována Společným střediskem pro analýzu terorismu jako závažná, což znamená, že je útok velmi pravděpodobný, takže musíme být připraveni,“ dodal. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744