Elon Musk vyslal do vesmíru nejsilnější raketu světa Falcon Heavy. Část se ale zřítila | info.cz

Články odjinud

Elon Musk vyslal do vesmíru nejsilnější raketu světa Falcon Heavy. Část se ale zřítila

Z Mysu Canaveral před 22. hodinou úspěšně odstartovala raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska. Jedná se o nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká vesmírná společnost vizionáře Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars. Problémy se nicméně objevily s třetím stupněm rakety, který se zřítil do Atlantiku. 

Zatímco dva stupně, které se ve čtvrtek po startu oddělily od rakety soukromé společnosti SpaceX Falcon Heavy, bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral, třetí místo přistání minul a zřítil se do Atlantského oceánu. Na tiskové konferenci to uvedl zakladatel SpaceX Elon Musk, informovala dnes agentura AP. 

Po startu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné, které byly už jednou použity, bezpečně přistály zhruba po osmi minutách v areálu Mysu Canaveral.

Zcela nový centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantském oceánu asi 500 kilometrů daleko od Floridy. Podle Muska se ale zřítil rychlostí přes 480 kilometrů za hodinu do oceánu.

Navzdory této ztrátě vyjádřil zakladatel společnosti SpaceX ze čtvrtečního úspěšného startu rakety Falcon Heavy a bezproblémového přistání dvou zbylých stupňů nadšení. Sledovat simultánní přistávání stupňů na Mysu Canaveral bylo podle jeho slov asi nejvíce vzrušující věcí, jakou kdy viděl.

"Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze na startovací ploše," popsal Musk své pocity před nakonec úspěšným startem rakety. "Naštěstí se to ale nestalo," řekl. "Bláznivé věci se stávají skutečností," dodal vizionář.

BBC poznamenává, že nosnost Falconu Heavy je více než dvojnásobná oproti druhé nejvýkonnější raketě současnosti Delta IV Heavy. Falcon dostane na oběžnou dráhu až 64 tun, ovšem – jak Musk tvrdí – za zlomek nákladů oproti Deltě.

Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Saturn V dokázal v 70. letech minulého století na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud