Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Epidemií cholery se v Jemenu může brzy nakazit 300 000 lidí. Přes 1000 lidí už zemřelo

Epidemií cholery se v Jemenu může brzy nakazit 300 000 lidí. Přes 1000 lidí už zemřelo

Počet lidí nakažených cholerou v Jemenu strmě roste. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se může do konce srpna nakazit asi 300 000 lidí. Dosud se nakazilo 193 000 lidí a zhruba 1300 z nich zemřelo. Jemen se od roku 2014 potýká s občanským konfliktem, při kterém přišlo o život 10 000 lidí a 17 milionů z 26 milionů občanů trpí nedostatkem jídla.

„Koncem srpna očekáváme 300.000 případů cholery,“ sdělila dnes zástupkyně UNICEF Meritxell Relanová. Podle jejích údajů na choleru v Jemenu zemřelo 1265 osob, z nichž čtvrtina byly děti. Z dosud 192 000 nakažených je dětí polovina.

Poprvé se cholera objevila v Jemenu loni, od letošního dubna se počet nemocných opět zvyšuje.

OSN má také informace, že mezi 17 miliony Jemenci, kteří nemají dostatek potravin, je sedm milionů osob na pokraji hladomoru.

Většina infrastruktury, včetně škol a nemocnic, byla zničena válečným konfliktem mezi vládou, kterou podporuje arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, a šíitskými povstalci podporovanými Íránem. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link