Erdogan rozjel předvolební kampaň a slibuje rekordní vítězství. Rivala označil za diktátora | info.cz

Články odjinud

Erdogan rozjel předvolební kampaň a slibuje rekordní vítězství. Rivala označil za diktátora

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes neoficiálně zahájil kampaň za své znovuzvolení do funkce. Slíbil, že v předčasných volbách, které vyhlásil na červen, porazí sekulární opozici. Erdogan však zatím svoji kandidaturu formálně neoznámil, upozornila agentura Reuters.

Erdogan dnes vystoupil před svými fanoušky ve městě Izmir, které je baštou sekulární opoziční Lidové republikánské strany (CHP). Jeho vystoupení před tisícovkami příznivců je považováno za první předvolební shromáždění. Ve svém projevu slíbil vítězství nejen v prezidentských, ale i v parlamentních volbách, a vůdce opoziční CHP Kemala Kiliçdaroglua označil za diktátora.

"Věřím, že 24. června vytvoříme politickou historii s rekordními hlasy jak v parlamentních, tak prezidentských volbách," prohlásil Erdogan.

Pokud Erdogan zvítězí, což se zdá podle Reuters pravděpodobné, vrátí se do prezidentského úřadu s novými, rozsáhlými pravomocemi, které byly těsně schválené v loňském referendu. Nedočkavost, aby mohl již nové pravomoci využívat, přiměla Erdogana minulý víkend vyhlásit předčasné volby, píše Reuters. Volby se tak konají téměř o rok dříve, protože podle Erdogana Turecko potřebuje silnějšího prezidenta, aby mohlo čelit ekonomickým výzvám a válce v Sýrii.

K vítězství v prvním kole potřebuje kandidát získat více než 50 procent hlasů. Průzkumy zatím ukazují, že by se mohlo uskutečnit druhé kolo, a to 8. července.

Neočekávané oznámení předčasných voleb překvapilo opoziční strany. Ty tak zatím ještě nejmenovaly své prezidentské kandidáty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud