Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan se považuje za Che Guevaru, z médií jsou továrny na lži. Může za to i Evropa, říká novinářka

Erdogan se považuje za Che Guevaru, z médií jsou továrny na lži. Může za to i Evropa, říká novinářka

Za současnou situaci v Turecku – kde setrvale rostou autoritářské tendence prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jsou zavíráni novináři a nefunguje demokracie – může i Evropa. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká turecká novinářka Nevşin Mengü pracující pro německou televizi Deutsche Welle. V Evropském parlamentu Nevşin Mengü kritizovala omezování svobody médií v zemi a růst islamismu.


Jaká je současná situace médií v Turecku?

Ve vězení je minimálně 179 novinářů. Mám tam některé kolegy a někteří z nich jsou dokonce mí přátelé. Od vyhlášení výjimečného stavu po předloňském pokusu o puč je ale těžké je navštívit. Každý den je někdo zatčen a nejde jen o novináře. Zároveň se změnila média, vládní média se stala továrnami na falešné zprávy, fake news. Dokonce i ta považovaná za představitele solidního hlavního proudu žurnalistiky. Například provládní list Yeni Şafak (Nový úsvit) zveřejnil šílené historky o tom, jak si opoziční strany vybírají svého kandidáta do voleb. Podle nich rozhodují o kandidátech v těchto stranách ilumináti a svobodní zednáři.

Znamená to, že už v Turecku neexistují svobodná média?

Je tu jen pár médií, které se věnují skutečné novinařině. Ostatní dělají jen propagandu. Například list Cumhuriyet, jehož 14 novinářů bylo nedávno odsouzeno za obvinění spojená s terorismem, se stále snaží dělat skutečnou žurnalistiku. Problém je ale v tom, že v autoritativním systému, který je nyní v Turecku, nefunguje volný trh. Například děláte dobré kvalitní zprávy, máte kvalitní noviny, ale na jejich financování potřebujete reklamu. Kvůli tlaku vlády ji zadavatele reklamy nedají do kvalitních novin. Můžete mít webový server s miliony návštěvníků, ale firmy se budou bát vlády a raději vám nedají žádnou reklamu. Navíc část médií přebírají lidé spojení se současným režimem prezidenta Erdoğana.

Turecké úřady tvrdí, že část novinářů je ve spojení s teroristy. Jak to vnímá veřejnost?

Minimálně polovina tureckého publika se domnívá, že jsme něco jako žoldáci imperialistů. Sám prezident Erdoğan se cítí jako revolucionář Che Guevara, který bojuje proti Západu, proti imperialismu. A terorismu.

Musím ale říci, že druhá polovina turecké veřejnosti zůstává stále racionální a nezávislá na vládní propagandě. Cítíme jako novináři velkou podporu od publika. Například když jsme na internetu cílem útoků takzvaných trollů, kteří jsou financováni vládou. Naši čtenáři nám v tom případě vyjadřují na sociálních sítích podporu.

Mnoho lidí bylo zatčeno třeba jen za poznámky na Twitteru nebo za sdílení kritických zpráv na síti. Dáváte si teď trochu víc pozor na to, co píšete na sociální sítě?

Nevím, funguje tu mechanismus sebecenzury. Už jsme to zřejmě přijali za vlastní a nevnímáme to.

V Turecku jsou z organizace předloňského nepovedeného vojenského puče proti prezidentu Erdoğanovi označováni příznivci duchovního Fettulláha Gülena, který žije v USA a jeho hnutí dlouhou spolupracovalo s prezidentem Erdoğanem. Pokračuje stále pronásledování skutečných i domnělých Gülenistů?

Turecko je v situaci v jaké nyní je kvůli Gülenistům. Gülenisté nemají právo si stěžovat. Pomáhali dostat Turecko do současné situace. Společně s Erdoğanem tlačili Turecko mimo demokratické země (a pomáhali islamizaci země) a pak se pohádali o rozdělování peněz. Víc za tím nehledejte. Gülenisté nejsou žádní demokraté, zabili tureckou demokracii a fungující turecké instituce.

Část viny za současnou situaci nese také Evropa. Viděla turecké sekularisty jako elitáře a mluvila o islamistické demokracii. Když si někdo stěžoval, Evropané tvrdili, že turečtí islamisté jsou něco jako evropští křesťanští demokraté. Jenže v Evropě je to jiné, už před staletími jste církev omezili a je pod kontrolou. V Turecku jsou u moci islamisté a nemůžete mít dohromady islámské fundamentalisty a demokracii.

Řekla jste, že čekáte na konkrétní kroky z Evropy, aby se situace v Turecku zlepšila. Co by to mělo být?

Jen mluvit a psát zprávy nepomůže nikomu. Jsou potřeba konkrétní koordinované kroky. Například v Turecku byl uvězněn německý novinář Deniz Yücel a soud ho odmítal propustit. Německo tlačilo na Turecko a na Evropskou banku pro obnovu a rozvoj, která půjčuje Turecku peníze. A Deniz Yücel byl propuštěn. Možná by bylo možné použít podobný způsob.

Evropská unie si ale možná nechce popudit Turecko, protože EU má s Ankarou smlouvu o tom, že Turecko nebude pouštět do Evropy další uprchlíky. V Turecku jsou více než tři miliony Syřanů.

Na to, jak to je, byste se měli zeptat evropských byrokratů. Není to ale tak, že pokud Turecko otevře své hranice, tak tři miliony uprchlíků, kteří žijí v Turecku, zaplaví Evropskou unii. Tito lidé nejsou v Turecku jen dočasně, oni tam skutečně žijí své životy. Mají tam domy a mají tam rodiny. Nemají zájem jít do Evropy. Šli by tam, jen pokud by museli. Erdoğan využívá uprchlickou kartu pro vyjednávání s Evropskou unií. Ale není tu racionální důvod bát se přílivu uprchlíků. Že Evropa s Erdoğanem vyjednává je minimálně neetické.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1