Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdoganovi utíkají diplomaté do Německa. Počet žádostí o azyl po zmařeném puči strmě narostl

Erdoganovi utíkají diplomaté do Německa. Počet žádostí o azyl po zmařeném puči strmě narostl

O azyl v Německu usilují stále více Turků s diplomatickým pasem. Ten kromě diplomatů samotných mají i jejich manželky a děti. Zatímco dříve Berlín evidoval jen pár desítek žádostí, teď ví o víc než 130. Podány prý byly v období od srpna 2016 do letošního ledna. Informovala o tom agentura DPA.

V Německu se podle agentury DPA chtějí takto usídlit i rodinní příslušníci tureckých diplomatů. Ankara totiž po loňském nezdařeném pokusu o převrat pronásleduje tisíce skutečných i domnělých odpůrců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a v některých kruzích vládne nejistota.

Podle DPA zatím není jasné, zda německé úřady již o žádostech rozhodly.

Azyl v Německu se snaží získat i přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance. Berlín dal najevo, že je zpět do vlasti nepošle, uvedla na konci ledna DPA. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.

Loni v polovině července provedla část armády v Turecku pokus o převrat, po němž turecké úřady začaly s rozsáhlými čistkami. O práci už od té doby přišlo více než 100 000 lidí, včetně soudců, policistů, prokurátorů nebo učitelů. Více než 30 000 lidí skončilo ve vězení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1