Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdoganovské Turecko plísní „nacistickou“ Evropu. 5 otázek a odpovědí kolem emotivní války diplomacií

Erdoganovské Turecko plísní „nacistickou“ Evropu. 5 otázek a odpovědí kolem emotivní války diplomacií

Silná slova o „nacistických praktikách“, odvetách a sankcích. Turecký prezident Erdogan dává ochutnat, jak bude vystupovat, pokud mu Turci v referendu odkývou větší pravomoci. Právě toto referendum je důvodem, proč se západoevropské diplomacie dostaly do konfliktu s Ankarou, anebo složitě přešlapují na jeho okraji. Turečtí ministři se totiž rozjeli za miliony krajanů po Evropě, kterým chtějí vysvětlit proč hlasovat pro změnu k prezidentskému systému v Turecku. Létají u toho zákazy, výhrůžky, ale i kameny a zápalné lahve. Co je dobré o tom všem vědět?

Co je jádrem sporu?

Diplomatickými kruhy cloumá roztržka vyvolaná plány Ankary agitovat mezi Turky žijícími v zahraničí před nadcházejícím referendem o reformě turecké ústavy. 16. dubna budou voliči rozhodovat o posílení pravomoci hlavy státu, jak o nich prezident Erdogan dlouhodobě sní. Navržené změny zasáhnou i do volebního systému a justice. Turecko posouvají od parlamentního k prezidentskému systému a k zemi pod vládou prezidenta – v ještě větší míře, než dosud byla.

Proč se situace vyhrotila?

Dusno začalo být po tom, co Německo začalo s posvěcením soudu omezovat vystoupení tureckých ministrů, kteří chtěli oslovit miliony krajanů žijících v zemi. To ale byla v zásadě jen předehra. Doslova diplomatickou bombu totiž až v sobotu odjistilo Nizozemsko, které proti členům turecké vlády zakročilo o poznání důrazněji a stalo se aktérem tvrdé výměny názorů s Ankarou.

Jak kdo naložil s plány Turků?

  • Německo: Místní úřady v uplynulých dnech zrušily několik mítinků, na nichž měli vystoupit turečtí ministři.
  • Nizozemsko: V sobotu zakázalo přistát v Rotterdamu tureckému ministrovi zahraničí Çavuşogluovi. O několik hodin později úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud přijela. To vše jen pár dní před volbami, ve kterých o hlasy usiluje i protiislámsky naladěný Geert Wilders.
  • Francie: Turecký ministr zahraničí Çavuşoglu v neděli uspořádal mítink ve francouzském městě Mety, kde žije početná turecká menšina. Francouzské úřady - na rozdíl od nizozemských - setkání umožnily s vysvětlením, že akce neohrožuje veřejný pořádek.
  • Švýcarsko: Švýcarské federální úřady ve středu odmítly zakázat na žádost curyšského kantonu nedělní mítink s účastí tureckého ministra zahraničí.
  • Rakousko: Ministr zahraničí Kurz řekl, že očekává, že turečtí politici nebudou v Rakousku vystupovat za účelem agitace.
  • Švédsko: Majitel soukromé budovy zrušil pronájem pořadatelům akce, na které měl agitovat vysoce postavený činitel Turecka.

Jaká je reakce Turecka?

Ankara na kroky německých a nizozemských úřadů reagovala mimořádně podrážděně. Prezident Erdogan počínání evropských zemí opakovaně přirovnal k chování nacistů a pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou nebo sankcemi - k jejich zavedení proti Nizozemsku vyzývá i mezinárodní organizace. Amsterdam prý potřebuje lekci z diplomacie, kterou dostane.

„Zacházeli s námi nelidsky a nemorálně. Chovat se takto k ženě a člence vlády je žalostné,“ postěžovala si zase ministryně, která se musela vrátit z podivné mise v Nizozemsku.

autor: Reuters

Demonstranti v Istanbulu strhli z nizozemského konzulátu nizozemskou vlajku a nakrátko ji nahradili tureckou.

Turecko chce od Nizozemska omluvu, tamní premiér Rutte zase odsuzuje zmínky o nacistech a varuje, že se jeho země nenechá vydírat. Slíbil ale, že se pokusí napětí zmírnit.

Jaká byla reakce Turků v zahraničí?

Nejvyhrocenější byla situace v nizozemském Rotterdamu, kde musela asi dva tisíce stoupenců Erdogana rozhánět policie se psy a vodními děly. Vzduchem létaly kameny i zápalné lahve.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744