Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Estonskou koalici rozklížily neshody. Proruští politici cítí příležitost

Estonskou koalici rozklížily neshody. Proruští politici cítí příležitost
 

Země s početnou ruskou menšinou míří k dočasnému bezvládí a čeká ji revize vztahů s východním sousedem. Evropa napjatě vyhlíží, jak to skončí. 

Působení kabinetu vedeného Reformní stranou ukončil nesouhlas socialistů. Změny – viděno jejich pohledem – nebyly dostatečně sociální. Platy učitelů měly podle předchozích dohod růst o 120 procent, nejchudší měli platit nižší daně a nedořešené otázky zdravotnictví měly být minulostí. Nic z toho se nestalo a části koalice došla trpělivost.

Pro sociální demokraty z SDE a konzervativce z IRL spolupráce s Reformní stranou ve vládě skončila.
mluvčí sociálních demokratů

Málo idejí a energie – i tak někdejší partneři zdůvodňují, proč od fungujícího politického svazku ustoupili. Nové myšlenky chtějí socialisté hledat i s proruskými politiky. Jejich šéf Juri Ratas je přitom horkým kandidátem na uvolněný post v čele kabinetu.

Pobaltské republiky jsou středem zájmu Ruska i NATO. Malé státy s ruskou menšinou znamenají pro Kreml další cennou vstupní bránu do někdejšího sovětského teritoria. Aliance zde zase ráda demonstruje, že na provokace Ruska – vojenské i sofistikovanější a méně nápadné – je připravena. V červenci členské země schválily plán na zvýšení vojenské přítomnosti. Směřování Estonska by ale poslední vývoj dramaticky změnit neměl, i když proruské hlasy posílí.

V době, kdy se celý region obává politiky Kremlu, EU i NATO sledují takový krok s nejvyšší ostražitostí.

Proruský Ratas potvrzuje, že mezi rozhádanými členy dosavadní koalice je o jeho stranu zájem. Nabídky dostal od všech tří uskupení. A těší se i oblibě u ruské menšiny, která v zemi tvoří zhruba čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel. Kterým směrem se bude východoevropský stát ubírat, určí spletitá jednání v nadcházejících hodinách a dnech. Politické zemětřesení ale zemi nečeká.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1