ETA učinila poslední prohlášení: Končíme, ale stále chceme nezávislé Baskicko, naším cílem je samostatná ústava | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ETA učinila poslední prohlášení: Končíme, ale stále chceme nezávislé Baskicko, naším cílem je samostatná ústava

ETA učinila poslední prohlášení: Končíme, ale stále chceme nezávislé Baskicko, naším cílem je samostatná ústava

Zločiny teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) nezůstanou podle španělského premiéra nepotrestány. ETA dnes zveřejnila prohlášení, které označila za své poslední a v němž oznámila, že jako organizace skončila. Uvedla v něm ale také, že její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko.

„Ať ETA udělá, co udělá, nenajde žádnou možnost pro beztrestnost svých zločinů. ETA může oznamovat své rozpuštění, ale její zločiny nezmizí, stejně jako neskončí akce justice, která je bude vyšetřovat a potrestá je,“ prohlásil dnes španělský premiér ve městě Logroňo na severu Španělska. Zprávy zástupců ETA, kteří za poslední měsíc informovali o rozpuštění organizace či o její omluvě civilním obětem a avizovali několik symbolických kroků k ukončení činnosti, označil Rajoy za propagandu.

Také ministr spravedlnosti Juan Ignacio Zoido už ve středu řekl, že ETA bude muset za své zločiny zaplatit.

Rajoy i Zoido reagovali na středeční informace španělských médií, která zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci o tomto kroku informovaly už před dvěma týdny. Už v roce 2011 oznámila ETA, že s konečnou platností zastavila svůj ozbrojený boj za nezávislost Baskicka, a loni v dubnu prohlásila, že se vzdá všech svých zbraní.

Minulý měsíc zástupci ETA zveřejnili také prohlášení, v němž se tato organizace omluvila za způsobené utrpení a požádala civilní oběti svého boje o odpuštění. Mnozí kritizovali, že ETA odděluje civilní a jiné oběti. Terčem jejích útoků, které začaly v roce 1961 a skončily v roce 2010, byly politici, soudci, vojáci či policisté.

V dubnovém dopise zveřejněném ve středu nicméně ETA uvádí, že konflikt Basků se Španělskem a Francií trvá. „Konflikt nezačal s ETA a neskončí s ukončením její činnosti,“ píše se v dopise z 16. dubna.

Také v dnešním prohlášení ETA uvedla, že její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko. "ETA zcela rozpustila všechny své struktury," uvádí se v dokumentu nazvaném Poslední prohlášení ETA k baskickému lidu. „Bývalí členové a členky ETA budou pokračovat v boji za nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko,“ píše se rovněž v textu s dnešním datem. Cílem má být podle dokumentu ústava Baskického státu.

Podle deníku La Vanguardia by ještě dnes mělo být zveřejněno video, na němž historický vůdce ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera, s odhalenou tváří toto konečné prohlášení ETA čte ve třech jazycích.

V pátek by se měla na jihu Francie v obci Cambo-les-Bains konat slavnostní konference k ukončení existence ETA. Dorazit by na ni měli podle španělského tisku zástupci baskických stran, například Arnaldo Otegi, který stojí v čele baskické separatistické koalice Bildu. Představitelé regionální vlády Baskicka ani Navarry se na tuto akci nechystají.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.