Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ETA učinila poslední prohlášení: Končíme, ale stále chceme nezávislé Baskicko, naším cílem je samostatná ústava

ETA učinila poslední prohlášení: Končíme, ale stále chceme nezávislé Baskicko, naším cílem je samostatná ústava

Zločiny teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) nezůstanou podle španělského premiéra nepotrestány. ETA dnes zveřejnila prohlášení, které označila za své poslední a v němž oznámila, že jako organizace skončila. Uvedla v něm ale také, že její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko.

„Ať ETA udělá, co udělá, nenajde žádnou možnost pro beztrestnost svých zločinů. ETA může oznamovat své rozpuštění, ale její zločiny nezmizí, stejně jako neskončí akce justice, která je bude vyšetřovat a potrestá je,“ prohlásil dnes španělský premiér ve městě Logroňo na severu Španělska. Zprávy zástupců ETA, kteří za poslední měsíc informovali o rozpuštění organizace či o její omluvě civilním obětem a avizovali několik symbolických kroků k ukončení činnosti, označil Rajoy za propagandu.

Také ministr spravedlnosti Juan Ignacio Zoido už ve středu řekl, že ETA bude muset za své zločiny zaplatit.

Rajoy i Zoido reagovali na středeční informace španělských médií, která zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci o tomto kroku informovaly už před dvěma týdny. Už v roce 2011 oznámila ETA, že s konečnou platností zastavila svůj ozbrojený boj za nezávislost Baskicka, a loni v dubnu prohlásila, že se vzdá všech svých zbraní.

Minulý měsíc zástupci ETA zveřejnili také prohlášení, v němž se tato organizace omluvila za způsobené utrpení a požádala civilní oběti svého boje o odpuštění. Mnozí kritizovali, že ETA odděluje civilní a jiné oběti. Terčem jejích útoků, které začaly v roce 1961 a skončily v roce 2010, byly politici, soudci, vojáci či policisté.

V dubnovém dopise zveřejněném ve středu nicméně ETA uvádí, že konflikt Basků se Španělskem a Francií trvá. „Konflikt nezačal s ETA a neskončí s ukončením její činnosti,“ píše se v dopise z 16. dubna.

Také v dnešním prohlášení ETA uvedla, že její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko. "ETA zcela rozpustila všechny své struktury," uvádí se v dokumentu nazvaném Poslední prohlášení ETA k baskickému lidu. „Bývalí členové a členky ETA budou pokračovat v boji za nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko,“ píše se rovněž v textu s dnešním datem. Cílem má být podle dokumentu ústava Baskického státu.

Podle deníku La Vanguardia by ještě dnes mělo být zveřejněno video, na němž historický vůdce ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera, s odhalenou tváří toto konečné prohlášení ETA čte ve třech jazycích.

V pátek by se měla na jihu Francie v obci Cambo-les-Bains konat slavnostní konference k ukončení existence ETA. Dorazit by na ni měli podle španělského tisku zástupci baskických stran, například Arnaldo Otegi, který stojí v čele baskické separatistické koalice Bildu. Představitelé regionální vlády Baskicka ani Navarry se na tuto akci nechystají.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1