EU by se v roce 2025 mohlo rozrůst o nové členy. Eurokomisař ukázal na Srbsko a Černou Horu | info.cz

Články odjinud

EU by se v roce 2025 mohlo rozrůst o nové členy. Eurokomisař ukázal na Srbsko a Černou Horu

Dalšími státy, které se stanou členy EU, budou pravděpodobně Srbsko a Černá Hora. Stát by se to mělo za sedm let, v roce 2025. Řekl to komisař pro rozšíření EU Johannes Hahn v rozhovoru, o němž v pátek informovala agentura Reuters.

Evropská unie podle Hahna zahájila diplomatické úsilí, jehož cílem je urychlit kroky, které po pozastavení přijímání nových členů přivedou do EU šest západobalkánských zemí. „Nadešel čas dokončit práci z roku 1989,“ řekl Hahn s poukazem na rozšiřování bloku na východ po pádu berlínské zdi.

„Stanovili jsme rok 2025 jako indikativní termín pro Srbsko a Černou Horu, což je realistické, ale zároveň i velmi ambiciózní,“ konstatoval komisař.

V přistoupení do Evropské unie doufají Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Makedonie a Srbsko. Jejich šance na členství se ale podle Reuters v posledních letech zmenšily, když unijní politici poněkud ztratili zájem pokračovat v rozšiřování bloku v důsledku rostoucího euroskepticismu v členských zemích, krize eurozóny v letech 2009-2013 a rozhodnutí Británie unii opustit.

Avšak rostoucí vliv Ruska, migrační krize, jež na region dopadá, posun Turecka k autoritářskému režimu a přání posílit evropskou integraci po odchodu Británie v roce 2019 přinesly Balkánu novou naději.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Hahn je přesvědčený, že přístupový proces vedoucí do EU je nejlepší způsob jak posílit boj s korupcí, s organizovaným zločinem a s hrozbou autoritářství v regionu. Srbsko je při tom považováno za základní pilíř a Brusel doufá, že vliv Bělehradu na Balkáně by mohl pomoci ostatním zemím v reformách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud