EU musí vystupovat jednotně. Německo dalo vale dvoustranné obchodní dohodě s USA | info.cz

Články odjinud

EU musí vystupovat jednotně. Německo dalo vale dvoustranné obchodní dohodě s USA

Německo vyloučilo uzavření dvoustranné obchodní dohody se Spojenými státy, oznámil mluvčí německého ministerstva zahraničí. Podle něj musí Evropská unie vystupovat jednotně. Současná americká vláda Donalda Trumpa dává přednost bilaterálním smlouvám, nikoliv mnohostranným, které zahrnující více zemí.

Mluvčí ministerstva Martin Schäfer uvedl, že Evropa udělá dobře, když bude vystupovat jednotně jako vnitřní trh a velký blok. „Nová politická konstelace v USA i jinde by neměla nikoho svádět k zaujetí odlišného postoje,“ citovala mluvčího agentura DPA.

Za Německo i ostatní členské země Evropské unie uzavírá obchodní smlouvy Evropská komise. „To je právní stav, kterému nemáme politicky co vytknout – právě naopak,“ prohlásil Schäfer.

Americká média nedávno uvedla, že poradce prezidenta Donalda Trumpa Steven Bannon řekl německému velvyslanci ve Washingtonu, že vláda USA chce posílit dvoustranné vztahy s jednotlivými evropskými zeměmi, místo aby jednala s celou EU. K těmto zprávám se Schäfer odmítl blíže vyjádřit. Podle něj není vhodné komentovat důvěrné rozhovory.

Řada pozorovatelů se domnívá, že kvůli Trumpovi jsou jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP již mrtvá. Dohoda měla vytvořit zónu volného obchodu mezi EU a USA. Trump již oficiálně vypověděl účast USA v obdobné smlouvě TPP, která liberalizuje obchod mezi zeměmi kolem Tichého oceánu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud