Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU nás chce nechat vykrvácet. Britský ministr zahraničí si stěžuje na „brutální“ jednání Bruselu

EU nás chce nechat vykrvácet. Britský ministr zahraničí si stěžuje na „brutální“ jednání Bruselu

Hrozí, že Evropská unie bude muset Británii v rámci jejího vystoupení z unie zaplatit, ne naopak. V rozhovoru pro The Daily Telegraph to řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. V unii se výdaje na takzvaný brexit pro Británii odhadují až na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

Johnson řekl, že existují dobré důvody k tomu, aby Británie požadovala od unie vrácení peněz. Pokud se nepodaří dohodu o brexitu vyjednat, mohla by země podle ministra z unie vystoupit bez jakékoli platby.

Deník Financial Times v souvislosti s výdaji na brexit uvedl částku až 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Britská vláda už v minulosti oznámila, že takovou sumu nehodlá zaplatit.

Johnson tyto odhady označil v rozhovoru za absurdní. „Chtějí tuto zemi svou fakturou vykrvácet,“ řekl a pohrozil, že by Británie mohla od jednacího stolu také odejít a nezaplatit nic. Podle něj naopak hrozí, že se v roli dlužníka ocitne EU.

Johnson vedl před referendem o brexitu kampaň za vystoupení Británie z unie a rozhovor pro list, který je vůči EU tradičně kritický, poskytl v rámci současné předvolební kampaně. Řekl, že existuje „reálná možnost“, že se ruský prezident Vladimir Putin pokusí sabotovat britské parlamentní volby. Ruský prezident by byl podle něj rád, kdyby 8. června (termín voleb), zvítězil vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Rusko čelí podezření, že se pokusilo ovlivnit volby v USA.

K tématu brexitu Johnson také kritizoval „brutální vyjednávací metodu Bruselu“. S odkazem na píseň Hotel California skupiny Eagles řekl, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker domnívá, že EU je „hotel California, kde se člověk může kdykoli odhlásit, ale odejít se mu nikdy nepodaří“. Juncker se v tom podle Johnsona mýlí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1