Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU pošle na Ukrajinu dalších 600 milionů eur. Zaslouží si to, říká Juncker

EU pošle na Ukrajinu dalších 600 milionů eur. Zaslouží si to, říká Juncker

Evropská unie v příštích týdnech uvolní 600 milionů eur (asi 16,2 miliardy Kč) pomoci Ukrajině, oznámil dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po jednání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. Poskytnutí této druhé tranše makrofinanční pomoci dlouhé měsíce zdržovala existence ukrajinského moratoria na export dřeva, Hrojsmanova vláda nyní ale předložila parlamentu návrh zákona, kterým zákaz ruší.

„Z mého pohledu je to dostatečný předpoklad k poskytnutí 600 milionů, na které Ukrajinci čekají,“ řekl novinářům o kroku ukrajinského kabinetu Juncker. Připustil, že rozhodování by bylo snazší, kdyby moratorium už bylo zrušeno. Očekává ale, že ukrajinský parlament návrh podpoří.

Premiér Hrojsman rozhodnutí označil za významnou podporu Ukrajině v její složité situaci. „Budeme pracovat s politickými stranami v parlamentu, abychom zajistili přijetí,“ slíbil před novináři. Peníze z pomoci podle něj pomohou vylepšit makroekonomickou stabilitu země.

Juncker dnes poznamenal, že za poslední dva či tři roky uskutečnila Ukrajina více reforem než v předcházejícím dvacetiletí. „Ukrajinci mají právo něco za to konečně vidět,“ podotkl šéf komise s tím, že EU Ukrajinu podporuje nejen v jejím konfliktu s Ruskem, ale daleko šířeji. Celková výše programu evropské makrofinanční pomoci zemi je 1,8 miliardy eur (asi 48,6 miliardy Kč), vyplacení jeho druhé části se ale zdržovalo.

Desetileté moratorium na vývoz nezpracovaného dřeva z roku 2015, které v plném rozsahu platí teprve od počátku letošního roku, mělo pomoci ukrajinskému dřevozpracujícímu průmyslu a také zastavit odlesňování částí země. Neziskové organizace i zastoupení EU v Kyjevě ale upozorňovaly, že po jeho vstupu v platnost jen výrazným způsobem narostlo pašování dřeva ze země.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744