Europarlament má starost o česká média. Prodiskutuje Babiše a Zemanovy výroky | info.cz

Články odjinud

Europarlament má starost o česká média. Prodiskutuje Babiše a Zemanovy výroky

Plénum Evropského parlamentu dnes bude diskutovat o riziku politického zneužívání médií v České republice. Dopolední rozprava, kterou zahájí vystoupení zástupkyně Evropské komise, ale nejspíš nevyústí v přijetí žádného konkrétního prohlášení nebo rezoluce.

Problematika se na program nynější bruselské miniplenární schůze europoslanců dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu.

Babiš sám jakákoli obvinění opakovaně odmítá a k dnešní schůzi europarlamentu poznamenal, že evropské instituce by neměly zasahovat do vnitřních věcí ČR. 

Téma už v úterý předjednal europarlamentní Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Na jeho zasedání zástupce Evropské komise podotkl, že situace v Česku nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země. V úterní diskusi výboru zazněly ale také připomínky útoků na česká veřejnoprávní média i výroků prezidenta Miloše Zemana o novinářích.

Komisi by dnes měla na plénu parlamentu zastupovat eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Ve svém vystoupení nejspíš zdůrazní, že svou roli mohou média plnit jen v nezávislém prostředí, kde nepanují politické nebo komerční tlaky. Upozornit by také měla, že komise má v této oblasti jen malé pravomoci a že jsou to členské státy EU, které mají povinnost zajistit pluralitu a svobodu vyjadřování, které patří mezi základní pilíře demokracie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud