Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa není stabilní, hranice si radši dál kontrolujte, radí členským zemím Brusel

Evropa není stabilní, hranice si radši dál kontrolujte, radí členským zemím Brusel

V Řecku je stále značný počet nelegálních migrantů a žadatelů o azyl a situace „není stabilní“ ani na západobalkánské trase. Pokud by země své hranice otevřely, běženci by se mohli začít snažit dostat dál do západní Evropy. Evropská komise proto doporučila, aby dočasné hraniční kontroly zavedené v Rakousku, Německu, Švédsku a Norsku zůstaly v platnosti na další tři měsíce.

 

Situace, kdy migranti nekontrolovatelně přicházeli po statisících do Evropy, je sice minulostí, čas na návrat k otevřené Evropě ale ještě nenastal, přiznala Evropská komise. O prodloužení kontrol musí rozhodnout jednotlivé členské země EU.

Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko zavedly kontroly na úsecích svých hranic kvůli migraci už předloni. Půlroční prodloužení kontrol schválily členské státy EU v květnu 2016, v listopadu následovalo zatím poslední tříměsíční prodloužení. Pokud by se země EU rozhodly dnešní doporučení komise nepřijmout, kontroly na vnitřních hranicích by skončily po 11. únoru.

„I když jsme v uplynulých měsících neustále posilovali opatření k řešení bezprecedentního migračního tlaku, kterému Evropa čelí, zatím bohužel nejsme v cíli,“ připustil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos.

Komise dnes připomněla, že od října 2016 začala fungovat nová společná pobřežní a pohraniční stráž, registrováni jsou nyní už skoro všichni migranti přicházející do Itálie a Řecka a ke snížení počtů běženců mířících přes Balkán výrazně pomohla taky stále platná dohoda mezi unií a Tureckem.

V Řecku ale nadále zůstává velký počet migrantů a žadatelů o azyl a situace na západobalkánské trase je dál „nestabilní“. A některá už přijatá evropská opatření potřebují určitý čas k tomu, aby skutečně přinesla výsledky.

„Komise se proto domnívá, že je opodstatněné umožnit dotčeným členským státům preventivně, po předchozím posouzení alternativních opatření a za přísných podmínek, prodloužit stávající omezené kontroly na vnitřních hranicích jako mimořádné opatření na další omezenou dobu tří měsíců,“ uvedla unijní exekutiva. Podoba a četnost kontrol by měla být v zemích, které je zavádějí, hodnocena každý týden a upravována podle stupně skutečné hrozby.

Komise taky uznala, že v posledních měsících se objevily nové bezpečnostní výzvy, jak ukázal i nedávný teroristický útok v Berlíně. Zabývá se proto otázkou, zda je stávající podoba unijních opatření dostatečně vhodná k jejich zvládnutí. Útočník z Berlína se předtím, než byl v Itálii zastřelen, pohyboval po několika zemích EU a unikal rozsáhlému pátrání.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek