Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa se pere o unijní agentury z Londýna. Šanci má i Česko, tvrdí zdroje blízké jednání

Evropa se pere o unijní agentury z Londýna. Šanci má i Česko, tvrdí zdroje blízké jednání

Dvoudenní summit evropských prezidentů a premiérů, který dnes začíná v Bruselu, bude mít na programu jednu důležitou otázkou – kam se po brexitu přesunou dvě unijní agentury, které sídlí v Londýně. Česká republika si v minulosti řekla jednu z nich: Evropský bankovní úřad (EBA). Členské země se zatím nedokázaly dohodnout na pravidlech, která by určila, kam se EBA přemístí. Podle vyjádření některých diplomatů jsou však ve hře taková, která by nahrávala Česku.

EBA se bude muset přemístit, jakmile Velká Británie vystoupí z EU. Členské země se ale zatím nedokázaly shodnout, za jakých podmínek by to mělo proběhnout. Právě způsob, kterým by se mělo určit, jaký stát převezme agenturu po Britech, bude předmětem jednání dnešního summitu. „Bude potřeba se shodnout na tom, jak dále postupovat, protože čas už dost pokročil,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr po pondělním „přípravném“ jednání v Lucemburku.

„Češi nejsou bez šance,“ řekl redakci INFO.CZ úředník pohybující se v blízkosti summitových jednáních. O úřad si kromě Čechů řekli i Němci nebo Lucemburčané. Ve hře jsou ale podle diplomatických zdrojů i další státy.

Jiný diplomat, s nímž mluvila zahraniční média, zdůraznil, že nejdůležitějším kritériem při rozhodování bude zajistit kontinuitu fungování úřadu. Neměla by se podle něj opakovat situace, kdy lídři EU na přibližně šesti summitech řešili, kam umístí sídlo Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Nabídky se budou podle dosavadních představ hodnotit na základě celé řady kritérii. Země se musí zavázat, že zvládne přijmout agenturu ke dni brexitu, zajistí přístupnost místa nového působení a poskytne odpovídající vzdělávací zařízení pro děti zaměstnanců úřadu a také přístup k sociálním a zdravotním službám pro všechny rodinné příslušníky. Dále musí platit, že unijní agentury budou po celé EU rozmístěny spravedlivě, tedy že v některém státě nebude úřadů více a v jiném žádný. Na čem se však lídři nedokázali do dnešního dne shodnout je význam těchto jednotlivých procedur a také způsob hlasování.

Českou kandidaturu má na starosti vládní zmocněnec Karel Dobeš, kterého vláda jmenovala na začátku června. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky upřednostnil bankovní úřad před Evropskou lékovou agenturou (EMA), která rovněž sídlí v Londýně. Když vláda na začátku února ze dvou institucí zvolila tu bankovní, tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza uvedl, že Česko má v této oblasti lepší šanci. Česká republika by podle premiéra mohla mít výhodu i v tom, že dosud nezavedla euro.

Oficiální přihlášky budou ucházející se země podávat koncem července. Kam se nakonec agentury přesunout, by mělo být jasno na podzim.

Evropský bankovní úřad byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi a působí jako regulátor bankovního sektoru v EU. Mezi jeho úkoly patří hlavně formulace a koordinace bankovních pravidel. Úřad, který sídlí v Londýně, trvale zaměstnává 159 zaměstnanců. Na jeho jednání však ročně přijede 10 – 15 tisíc lidí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744