Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa vzdává hold Havlovi. Podívejte se na budovu Europarlamentu, která ponese jeho jméno

Evropa vzdává hold Havlovi. Podívejte se na budovu Europarlamentu, která ponese jeho jméno

Česká republika se zařadí po bok hrstky zemí, jejichž osobnosti se natolik otiskly do dějin Evropy, že se po nich jmenují budovy unijních institucí. Budova Václava Havla bude sloužit jako sídlo evropského ombudsmana a zároveň nabídne prostory pro europoslance a administrativu. Slavnostní odhalení proběhne ve Štrasburku už příští týden. 

Zatímco někteří čeští politici prosazují odklon od politiky Václava Havla, Evropa má jasno. Ve středu odhalí veřejnosti novou budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku, která ponese jeho jméno.

„Budova se bude označovat zkratkou HAV a bude sloužit jako sídlo evropské ombudsmanky. Jsem na to hrdá a vidím v tom obrovskou symboliku. Díky Havlovi jsme se stali inspirací nejen pro Evropu, ale pro celý svět,“ vysvětlila redakci INFO.CZ česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která se podílela na přípravách středečního inauguračního ceremoniálu. V budově Václava Havla budou k dispozici také kanceláře pro evropské poslance a úředníky. Celkově bude v budově 167 kanceláří, které poskytnou zázemí 233 lidem.

Původně budova patřila Radě Evropy, avšak v roce 2012 ji odkoupil Evropský parlament za 6,7 milionů eur. Následně proběhla rekonstrukce a první úředníci v ní začali pracovat letos v dubnu.

O tom, že budova bude pojmenována po Václavu Havlu, rozhodlo vedení Evropského parlamentu krátce po pohřbu bývalého československého a českého prezidenta v lednu 2012. S návrhem tehdy přišel dnes už bývalý europoslanec Libor Rouček (S&D). „Václav Havel představuje pro Evropany symbol boje za lidská a občanská práva, svobodu, demokracii a evropskou jednotu. Tyto priority a ideály tvoři základní hodnoty činnosti Evropského parlamentu,“ uvedl tehdy Rouček.

Jak už bylo řečeno, k otevření budovy HAV dojde příští týden ve středu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní například předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a Dagmar Havlová. Následně se přistoupí k odhalení bronzové busty Václava Havla, která bude přikryta evropskou vlajkou.

V budově budou vystavena díla vybraných českých umělců. Autorkou zmiňované bronzové busty Václava Havla je sochařka Marie Šeborová. Dále bude k vidění tapiserie, která vznikla podle výtvarníka Petra Síse, a kolekce fotografií Václava Havla, které těsně po revoluci v roce 1989 pořídil fotograf Tomki Němec.

Kromě Štrasburku Evropský parlament sídlí také v Bruselu a Lucemburku. Pravidelné stěhování na plenární zasedání ve Francii je ale dlouhodobě předmětem kritiky pro svou náročnost a neefektivnost.

Evropský parlament není jedinou unijní institucí, která se může v poslední době pochlubit novou budovou. V prosinci loňského roku se v Bruselu otevřelo nové sídlo Evropské rady, v níž od letoška probíhají všechna klíčová zasedání evropských premiérů a prezidentů. Výstavba budovy, které se kvůli jejímu designu přezdívá vajíčko nebo kokon, trvala deset let. Vysloužila si však mohutnou kritiku za to, že vznikala v době, kdy si mnohé státy EU utahovaly kvůli finanční a hospodářské krizi opasky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744