Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská unie kvóty na uprchlíky prosadí, tvrdí eurokomisař pro migraci. Česku a Visegrádu navzdory

Evropská unie kvóty na uprchlíky prosadí, tvrdí eurokomisař pro migraci. Česku a Visegrádu navzdory

Evropská unie má prostředky, jak přesvědčit členské státy o potřebě přerozdělování migrantů. Ve Varšavě to dnes prohlásil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Stanovisko podle něj Brusel k této otázce vydá do konce letošního září.

Polsko stejně jako další státy visegrádské čtyřky včetně České republiky kvóty pro přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá. Z některých evropských metropolí, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, se ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy odmítají.

Podle Avramopulose má Evropská unie „nástroje, prostředky a moc" přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly. O konkrétních státech eurokomisař nehovořil a o případných sankcích se nezmínil, napsala agentura Reuters.

Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160 000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15 000 osob.

Varšava argumentuje tím, že jde většinou o ekonomické migranty, nikoli válečné uprchlíky. Jejich přítomnost podle Polska může být i bezpečnostní hrozbou.