Evropská unie kvóty na uprchlíky prosadí, tvrdí eurokomisař pro migraci. Česku a Visegrádu navzdory | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská unie kvóty na uprchlíky prosadí, tvrdí eurokomisař pro migraci. Česku a Visegrádu navzdory

Evropská unie kvóty na uprchlíky prosadí, tvrdí eurokomisař pro migraci. Česku a Visegrádu navzdory

Evropská unie má prostředky, jak přesvědčit členské státy o potřebě přerozdělování migrantů. Ve Varšavě to dnes prohlásil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Stanovisko podle něj Brusel k této otázce vydá do konce letošního září.

Polsko stejně jako další státy visegrádské čtyřky včetně České republiky kvóty pro přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá. Z některých evropských metropolí, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, se ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy odmítají.

Podle Avramopulose má Evropská unie „nástroje, prostředky a moc" přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly. O konkrétních státech eurokomisař nehovořil a o případných sankcích se nezmínil, napsala agentura Reuters.

Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160 000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15 000 osob.

Varšava argumentuje tím, že jde většinou o ekonomické migranty, nikoli válečné uprchlíky. Jejich přítomnost podle Polska může být i bezpečnostní hrozbou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.