Články odjinud

Evropská unie řeší „fake news“ v souvislosti s Katalánskem. Na vině je Rusko

Jednotka Evropské unie East Stratcom, která se zabývá dezinformačními kampaněmi a takzvanými „fake news“, zaznamenala nárůst nepravdivých informací o nezávislém katalánském referendu, zveřejněných v ruštině a španělštině. 

Na půdě Evropské unie existuje tým, který bojuje proti dezinformačním kampaním. Jedná se o jednotku East Stratcom. Ta se nyní zaměřila na politickou krizi v Katalánsku, kterou vyvolalo referendum a následné události. Úředníci EU nyní zaznamenali nárůst nepravdivých informací zveřejněných v ruštině a španělštině.

Příkladů je hned několik. Na ruskojazyčné stránce Polit Ekspert se v den vyhlášení nezávislosti katalánského parlamentu objevil titulek: „Světové mocnosti se připravují na válku v Evropě.“ Moldavský politik Bogdan Ţîrdea zase v příspěvku na facebooku prohlásil: „Úředníci EU podporovali násilí v Katalánsku“. Článek o vedlejším odvolání na Baleárských ostrovech pro zpravodajskou agenturu Sputnik, která je podporována Kremlem, dostal název „Nezávislost hnutí: Nakažlivá časovaná bomba ve státě, který neposlouchá“.  

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis konstatoval, že se ruští hackeři zaměřili na Evropskou unii. „Zdá se, že existují poměrně dobře potvrzené zprávy, že ruské sítě nebo hackeři stojí za něčím, co se nešíří pouze do Španělska, ale snaží se destabilizovat EU,“ řekl v pátek španělské rozhlasové stanici COPE. Dastis dále uvedl, že se Rusku nelíbí „jednota“ evropského projektu.

Ben Nimmo, odborník na dezinformaci v Atlantické radě, řekl portálu The Guardian, že se „přístup ruské propagandy ke katalánské otázce lišil,“ přičemž Kremlem podporovaná zpravodajská agentura Sputnik zaujala veřejnost mnohem více než přímá rétorika televizní stanice RT. Dle Nimma se jedná o selhání evropské demokracie, přičemž lze očekávat, že se šíření „fake news“ před prezidentskými volbami v Rusku v březnu 2018 ještě zvýší. Odborníkům nejvíce vadí, že jsou takové zprávy destabilizující a veřejnosti způsobují zmatek. 

 

Články odjinud