Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropský boj s terorismem. Unie by podle uniklé zprávy měla výrazně zpřísnit kontroly hranic

Evropský boj s terorismem. Unie by podle uniklé zprávy měla výrazně zpřísnit kontroly hranic

Podle dokumentu, který unikl z vnitřních okruhů Evropské unie, by k útokům v Berlíně, Paříži nebo Bruselu nemuselo dojít, pokud by na hranicích schengenského prostoru fungovala lepší kontrola. Všichni atentátníci totiž v určitém bodě před svým činem překročili vnější hranice EU, aniž by při tom narazili na vážnější potíže nebo jejich počínání odpovědné orgány monitorovaly.

V několika případech se tak prokázalo, že ačkoliv byli potenciální – a později skuteční – teroristé v rámci Evropské unie předmětem zostřeného dohledu, nijak jim to nebránilo v tom, aby mohli její hranice opustit a zkontaktovat se s vůdci své organizace.

Další kapitolou, která je z bezpečnostního hlediska v současné situaci pochybná, je pak jeden ze základních pilířů EU, jímž je volný pohyb osob. Krveprolití v několika evropských městech totiž ukázala, jak to usnadňuje atentátníkům útěk nebo i dopravu materiálu potřebného k realizaci jejich plánů.

Abdelhamid Abaaoud, který stál jako klíčová postava za útoky v Paříži na podzim 2015, byl současně na seznamu podezřelých v Evropské unii i případem mezinárodního zájmu. Přesto se v roce 2013 přes Egypt bezpečně dostal do Sýrie, vrátil se do Evropy, aby se opět přes Turecko dostal za syrskou hranici.

Berlínský atentátník Anis Amri, který na vánočním trhu zabil dvanáct lidí včetně české občanky, byl v Německu na listině lidí podezřelých z možných příprav teroristického útoku. Přesto se bez nejmenších potíží dostal do Švýcarska, odkud se opět do Spolkové republiky vrátil, aniž by to vzbudilo zájem bezpečnostních složek.

Dokument, který má k dispozici deník Guardian, současně upozorňuje, že je důležité, aby jednotlivé členské státy sdílely rejstříky trestů a také osob, které jsou v dotyčných zemích pod dohledem. Mnoho z těch, kteří se později měli dopustit atentátu, mělo za sebou pestrou kriminální minulost, což podle autorů dokumentu může být dalším indikátorem.

Státy by rovněž neměly podceňovat informace vedené v Schengenském informačním systému, který shromažďuje záznamy o sledování podezřelých osob uvnitř Evropské unie. Dokument se rovněž zamýšlí, zda by ke zlepšení nevedlo zdokonalení práce s biometrickými a alfanumerickými daty a jejich sdílení členskými státy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744