Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropským letům do USA stále hrozí zákaz laptopů. Rozhodnuto zatím není

Evropským letům do USA stále hrozí zákaz laptopů. Rozhodnuto zatím není

Osud možného zákazu počítačů a tabletů na transatlantických letech mezi Evropou a Spojenými státy zůstává otevřený. Agentura DPA či portál Politico s odvoláním na své zdroje dnes uvedly, že Washington na spojích s Evropou cestujícím nadále umožní brát si na palubu laptopy, ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA ale takovou zprávu označilo za nesprávnou. Americké ministerstvo nyní podle DPA připravuje podrobné prohlášení.

"Žádný zákaz nebude. Obě strany se dohodly, že zintenzivní technické rozhovory a pokusí se najít společné řešení," citoval Politico svůj zdroj z Evropské komise. Také DPA napsala, že američtí zástupci záměr nerozšířit zákaz na Evropu ohlásili během dnešní telefonické konference s Evropskou komisí.

"Tyto zprávy jsou naprosto nesprávné," uvedlo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Nyní tento úřad podle DPA chystá prohlášení, ačkoli během dneška uvedl, že žádné oficiální oznámení k rozšíření zákazu počítačů či tabletů na palubách letadel na tento týden nechystá.

Americká vláda už v březnu pasažérům zakázala brát některé elektronické přístroje, jako jsou notebooky či tablety, s sebou na palubu linek spojujících desítku letišť v Severní Americe a na Blízkém východě. Rozhodnutí zdůvodnila obavou, že by teroristé mohly do laptopů umístit nálože.

Pokud by byla podobná opatření zavedena i na linkách mezi USA a Evropou, nesměli by cestující mít v příručním zavazadle žádný přístroj větší než mobilní telefon. Tato zařízení by i nadále lidé mohli nechat přepravit v zapsaných zavazadlech, která se ukládají do zavazadlového prostoru letadla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1