Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropu čeká ekonomická studená válka. Kvůli brexitu, varuje italský diplomat

Evropu čeká ekonomická studená válka. Kvůli brexitu, varuje italský diplomat

Svět se rozpadá, brexit je jen jedním z ukazatelů. Navíc s ním souhlasí víc zemí, než prohlásily oficiálně. Všechno se projeví nyní při vyjednávání s Velkou Británií, řekl pro The Guardian náměstek italského ministra zahraničních věcí Mario Giro.

Zemí, které říkaly, že odchod Britů z Unie bude velkou ztrátou, bylo hodně. Zarytých zastánců odchodu země z Unie bylo ve skutečnosti přesto ale mnohem víc. Ukáže se to podle Gira při vyjednávání členských zemí s Velkou Británií.

„Stále častěji slyšíme, že existují lidé, respektive ekonomické zájmy, kteří se domnívají, že mohou zdědit po Londýnu jeho pozici,“ řekl Giro pro britský list The Guardian. „A to bude ekonomická válka, řekněme ekonomická studená válka. Ale tu my nechceme,“ prohlásil Giro. Italům půjde podle náměstka šéfa diplomacie především o práva stovek tisíc Italů, kteří na ostrovech žijí.

V polovině ledna se britská premiérka Theresa Mayová vyslovila pro tvrdý brexit, tedy úplný odchod země ze struktur Evropské unie. Zároveň zdůraznila, že si nepřeje rozpad Evropské unie, ale naopak její úspěch. Varovala ostatní státy, aby se nepokoušely Brity za brexit trestat. Spojené království by pak bylo podle Mayové připravené radikálně snížit daně, aby přilákalo podnikatele.

Bitva zájmů

Půjde o „bitvu zájmů“, tedy v rámci konkurence mezi ekonomickými zájmy, ačkoli nemusí jít nutně o jednotlivé státy, tvrdí Giro. „To by mohlo mít strašné důsledky,“ varuje diplomat. „Bude to katastrofa. Vstoupit do nové éry tvrdé konkurence o velké peníze, to je velmi špatně pro západní svět. Nepotřebujeme tyto druhy napětí v této době geopolitického Jurského parku,“ prohlásil Ital. Finanční svět se podle něj přemístí. Odmítl ale jmenovat konkrétní konflikty, cituje Gira The Guardian.

„Musíme jednat trpělivě, v klidu, musíme být k sobě navzájem upřímní a zároveň hrát fair play,“ řekl Giro. „Když to neuděláme takhle a budeme-li jednat s horkou hlavou a pomstychtivě, budeme mít problémy všichni,“ uvedl ministerský náměstek.

Brexit je jen jedním z mnoha problémů, který ukazuje, že se svět rozpadá ve švech. „Staré nástroje, principy a multilateralismus, už nefungují. Všechno je rozbité a všichni se snaží zachránit sami sebe,“ řekl italský politik. Varoval i před konflikty na Blízkém Východě. Jakmile dojde k nestabilitě v Turecku nebo Libyi, vtáhne se podle něj Evropa do zmatků v blízkovýchodní oblasti. „Musíme Turecku zabránit, aby šířilo nákazu ze Sýrie. Musíme ukázat velkou solidaritu a pomoci Ankaře,“ prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link