Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně od Mosulu: „Nefoťte tento dům!“

Exkluzivně od Mosulu: „Nefoťte tento dům!“

Info.cz nabízí další ze série exkluzivních textů redakčního spolupracovníka Pavla Novotného, který se právě pohybuje na bojištích kolem iráckého Mosulu. 

Jsou všude. Za městem i před ním. Na křižovatkách i v místech, kde si potkávají různé armády a milice. Checkpointy neboli kontrolní stanoviště. Na nich postávají ozbrojení muži v uniformách, kteří zpravidla zvážní, ba znervózní, pokud je chcete vyfotit. Což platí ve všech zemích i válkách. 

I v té nynější, irácké, kypí emoce a přetéká důležitost. „Pasy, průkazy!“ štěkl na nás hřmotný irácký voják, kterému se nelíbilo natáčení helikoptér kroužících nad rozbouřenou krajinou. Odešel s novinářskou kartou a nakonec se nechal obměkčit, přinutil nás ale k návratu o krok zpět. Na předchozí stanoviště jako v bizarní stolní hře. Také v Iráku proto novináři tráví na kontrolách dramaticky více času než při práci, za které je redakci platí. Základní emoce? Nuda a maskovaná rozmrzelost.

Checkpointy ale umí být i užitečné. Rovněž tady u Mosulu na nich lze podle uniforem, vlajek i řeči odhadnout, kdo se na dobývání města z područí Islámského státu podílí. A jak. 

Zdravotník iráckých speciálních silZdravotník iráckých speciálních silautor: Pavel Novotný

Cestou z kurdského Irbílu na odbočku do Nimrudu se nachází checkpointů hned několik, další se objeví ve směru na Mosul. Některé jsou od sebe vzdálené snad jen stovky metrů. V Bartelle, převážně křesťanském městě asi dvě desítky kilometrů od Mosulu, teď mnohde vlají prapory s portrétem čtvrtého chalífy Alího. Vidět je lze na kontrolních stanovištích, několika domech a vojenských autech. Neklamný znak, že tito muži jsou šíité. Stoupenci menšinové větvě islámu, kteří si Alího, bratrance i zetě Muhammada, považují po Bohu a prorokovi nejvíce. 

Z jejich uniforem ale není jasné, v koho věří. Jde totiž o vojáky pravidelné irácké armády, nejčastěji příslušníky speciálních sil takzvané „Zlaté divize“, kteří jsou na dobývání Mosulu nasazeni. A kteří podléhají převážně šíitské vládě v Bagdádu. „Míříme k sídlu mosulské televize a postupně vytlačujeme Islámský stát z města,“ pronesl komisně důstojník speciálních služeb z Bartelly, který nechtěl říci jméno. Jeho podřízení jsou obvykle sdílnější i spontánější a spatří-li novináře, často pyšně zvednou dva prsty na znamení vítězství. 

Iráčtí vojáci s praporem odkazujícím k šíitské vířeIráčtí vojáci s praporem odkazujícím k šíitské vířeautor: Pavel Novotný

Problém je, že Mosul nyní drží sunnitští extremisté. A město před válkou také sunnitské bylo. Proto jej nesmějí dobývat šíitské milice, které existují vedle irácké armády. I tak teď ale do Mosulu vstupují šíité, byť v uniformách iráckých vojsk.

Z podobných důvodů hlídkují dále od Mosulu, ale blízko u Irbílu kurdští pešmergové. Vojáci autonomního iráckého Kurdistánu, kteří se sunnitskými Araby nemají nejlepší zkušenosti (což platí i naopak).

Pešmergové se k nám chovají vstřícně jistě i proto, že jak náš šofér, tak kolega-překladatel jsou Kurdové. Často se některý z nich nakloní do okénka a se šťastným i udiveným výrazem pronesou: „Češi?“ Také tito vojáci ale mají smysl pro řád a přísně žádají povolení, o kterých tuší, že buď neexistují nebo je lze sehnat jen těžko. Dosud ale nakonec vždy podlehli šarmu i naléhání našich průvodců a průjezd povolili.

Karl BjornKarl Bjornautor: Pavel Novotný

V okolí Mosulu působí i Američané a další západní poradci. Zdvořilý, takřka nezúčastněný Karl Bjorn ukázal směrem k jedné z budov a pronesl: „Nefoťte, prosím, tento dům.“ Pak prohodil pár zdvořilostních frází a nechal nás beze spěchu vyfotografovat vojenská vozidla. A odešel.

Bitva o Mosul se proměnila v sérii divokých šarvátek a zdá se, že do konce roku neskončí. Symbióza uniforem tedy nějaký čas přetrvá. Třeba přežije i v budoucnu, jakkoli spolu Kurdové a bagdádská vláda nevycházeli vždy dobře, ba přesně naopak. Otázkou na novou administrativu Donalda Trumpa zůstává, zda v kraji zůstanou i Američané, aby k symbióze přispěli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1