Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně z Mosulu: Na frontě v žabkách

Exkluzivně z Mosulu: Na frontě v žabkách

Kanas, kanas,“ ozývá se všude kolem nás. Kanas je jedno z mála arabských slov, které jsme se naučily od první chvíle, co jsme se ocitly na frontě. Znamená to odstřelovač, snajpr. Problém je, že v nastalém chaosu nikdo neví, odkud střílí. Je ale vidět, že arabským vojákům je to jedno. Pálí pro jistotu do všech směrů. Jsme pod palbou na přední linii jižně od Mosulu.

Vesnici Gamis al Ulya obsadila jednotka 17. divize irácké armády před třemi dny. Na první pohled je tu pusto a prázdno. Jen poničené domy dokládají, že tu probíhají boje. Civilisté odešli. Buď se stáhli do vzdálenějších vesnic, které jsou stále pod nadvládou Islámského státu nebo utekli do nedaleké Kajjáry a okolí. Prázdné domy jsou skvělou příležitostí pro snajpry. „Jsou všude kolem, nikdo nevíme, kde přesně. Nevíme ani, odkud na nás střílí. Nejsou dál, než pět set metrů,“ říká poručík Salam, který tu velí. Když jsme přijížděli na tyto pozice, ani nás nenapadlo, že zažijeme přímý střet. 

Naše auto zastavuje na plácku před zničeným domem. Vystupujeme a vojáci na nás zuřivě gestikulují. Bohužel jeden signalizuje, že máme jít k ním, druhý naopak, že se máme skrčit a zůstat na místě kvůli snajprům. V tom je opravdu těžké se vyznat. Nakonec si bereme balistickou vestu a rozhodneme se přeběhnout plácek a skrýt se u zdi jednoho z domů. Alespoň pro tu chvíli, než zjistíme, odkud se tady vlastně střílí. Vojáci kolem v nás nevzbuzují příliš důvěru. Spousta z nich nemá uniformu. Jen vytahané tepláky a žabky, do kterých si kvůli zimě berou ponožky. Porušují všechna pravidla, která by armáda na frontové linii měla dodržovat. Stále se shlukují na místech, kde jsou na dostřel. Nemají zbraně po ruce, nejsou připraveni odpovědět na útok.

Fronta jižně od MosuluFronta jižně od Mosuluautor: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

Samozvaný Islámský stát tady neútočí jen pomocí snajprů, ale střílí sem i minometné granáty. Jen za včerejšek na tomto místě přišlo o život pět vojáků. Večer si rozdělali oheň, sesedli se kolem něj, aby se najedli a v tu chvíli je zasáhli islamisté z minometu. Byli na místě mrtví. Neopatrnost tady stojí zbytečně hodně životů a ztrátám by se dalo předejít, kdyby vojáci měli lepší disciplínu a zkušenosti. „Irácká armáda na rozdíl od nás nemá tolik zkušeností a neprošla si tak dobrým výcvikem jako speciální síly,“ podotýká velitel speciální protiteroristické jednotky v Mosulu Abdulwahab Saadi. Speciální protiteroristické jednotky tvoří tři divize vojáků vycvičených Američany. Tito muži se účastnili dobývání všech důležitých měst v Iráku, například Ramádí, Fallúdži, Tikrítu či Salahadínu. Na jejich bedrech leží i získání kontroly nad důležitými a strategickými místy v Mosulu. Jejich úroveň je o poznání vyšší, než u ostatních divizí irácké armády. Tady je to vidět na první pohled.

Zatímco rozmlouváme s velitelem, zazní další výstřel. V okamžiku zavládne chaos. Vojáci si teprve běží pro zbraně. Jeden z nich zakopne o svou žabku a málem se napíchne na protitankovou střelu, kterou drží v ruce. Je vidět, že situaci absolutně nemají pod kontrolou. Snažíme se zjistit, čeho se máme bát a odkud to přijde. „Car bomb, car bomb,“ ukazuje na příjezdovou cestu několik vojáků a jejich výrazy nás nenechávají na pochybách, že vůbec netuší, jak si s následující situací poradit. Naštěstí se ukazuje, že islamisté útočí jen pomocí těžkého kulometu a samopalů. Za chvíli se ozvou i výstřely z kulometného hnízda na střeše našeho domu. Vůbec nevíme, kde se krýt, protože místo, odkud po nás střílejí, je šikmo proti nám. Jsme proto nejen na dohled, ale hlavně na dostřel. Po chvíli střelba ustává. Vojáci se opět shluknou před domem, radostně mávají samopaly nad hlavou a radostně pokřikují.

Zase to vypadá, jako že se tu nic neděje. Rozdělá se ohýnek, vykouří se několik krabiček cigaret a vypije několik šálků přeslazeného čaje. V nejbližší době je čeká další útok, kdy budou muset frontovou linii posunout zas o vesnici dál. Nejdřív se budou muset vypořádat s asi dvacítkou islamistů, kteří se schovávají v okolních domech. Bůh ví, jak se jim to podaří.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1