Články odjinud

Exkluzivně z Mosulu: Na frontě v žabkách

Exkluzivně z Mosulu: Na frontě v žabkách

Kanas, kanas,“ ozývá se všude kolem nás. Kanas je jedno z mála arabských slov, které jsme se naučily od první chvíle, co jsme se ocitly na frontě. Znamená to odstřelovač, snajpr. Problém je, že v nastalém chaosu nikdo neví, odkud střílí. Je ale vidět, že arabským vojákům je to jedno. Pálí pro jistotu do všech směrů. Jsme pod palbou na přední linii jižně od Mosulu.

Vesnici Gamis al Ulya obsadila jednotka 17. divize irácké armády před třemi dny. Na první pohled je tu pusto a prázdno. Jen poničené domy dokládají, že tu probíhají boje. Civilisté odešli. Buď se stáhli do vzdálenějších vesnic, které jsou stále pod nadvládou Islámského státu nebo utekli do nedaleké Kajjáry a okolí. Prázdné domy jsou skvělou příležitostí pro snajpry. „Jsou všude kolem, nikdo nevíme, kde přesně. Nevíme ani, odkud na nás střílí. Nejsou dál, než pět set metrů,“ říká poručík Salam, který tu velí. Když jsme přijížděli na tyto pozice, ani nás nenapadlo, že zažijeme přímý střet. 

Naše auto zastavuje na plácku před zničeným domem. Vystupujeme a vojáci na nás zuřivě gestikulují. Bohužel jeden signalizuje, že máme jít k ním, druhý naopak, že se máme skrčit a zůstat na místě kvůli snajprům. V tom je opravdu těžké se vyznat. Nakonec si bereme balistickou vestu a rozhodneme se přeběhnout plácek a skrýt se u zdi jednoho z domů. Alespoň pro tu chvíli, než zjistíme, odkud se tady vlastně střílí. Vojáci kolem v nás nevzbuzují příliš důvěru. Spousta z nich nemá uniformu. Jen vytahané tepláky a žabky, do kterých si kvůli zimě berou ponožky. Porušují všechna pravidla, která by armáda na frontové linii měla dodržovat. Stále se shlukují na místech, kde jsou na dostřel. Nemají zbraně po ruce, nejsou připraveni odpovědět na útok.

Fronta jižně od MosuluFronta jižně od Mosuluautor: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

Samozvaný Islámský stát tady neútočí jen pomocí snajprů, ale střílí sem i minometné granáty. Jen za včerejšek na tomto místě přišlo o život pět vojáků. Večer si rozdělali oheň, sesedli se kolem něj, aby se najedli a v tu chvíli je zasáhli islamisté z minometu. Byli na místě mrtví. Neopatrnost tady stojí zbytečně hodně životů a ztrátám by se dalo předejít, kdyby vojáci měli lepší disciplínu a zkušenosti. „Irácká armáda na rozdíl od nás nemá tolik zkušeností a neprošla si tak dobrým výcvikem jako speciální síly,“ podotýká velitel speciální protiteroristické jednotky v Mosulu Abdulwahab Saadi. Speciální protiteroristické jednotky tvoří tři divize vojáků vycvičených Američany. Tito muži se účastnili dobývání všech důležitých měst v Iráku, například Ramádí, Fallúdži, Tikrítu či Salahadínu. Na jejich bedrech leží i získání kontroly nad důležitými a strategickými místy v Mosulu. Jejich úroveň je o poznání vyšší, než u ostatních divizí irácké armády. Tady je to vidět na první pohled.

Zatímco rozmlouváme s velitelem, zazní další výstřel. V okamžiku zavládne chaos. Vojáci si teprve běží pro zbraně. Jeden z nich zakopne o svou žabku a málem se napíchne na protitankovou střelu, kterou drží v ruce. Je vidět, že situaci absolutně nemají pod kontrolou. Snažíme se zjistit, čeho se máme bát a odkud to přijde. „Car bomb, car bomb,“ ukazuje na příjezdovou cestu několik vojáků a jejich výrazy nás nenechávají na pochybách, že vůbec netuší, jak si s následující situací poradit. Naštěstí se ukazuje, že islamisté útočí jen pomocí těžkého kulometu a samopalů. Za chvíli se ozvou i výstřely z kulometného hnízda na střeše našeho domu. Vůbec nevíme, kde se krýt, protože místo, odkud po nás střílejí, je šikmo proti nám. Jsme proto nejen na dohled, ale hlavně na dostřel. Po chvíli střelba ustává. Vojáci se opět shluknou před domem, radostně mávají samopaly nad hlavou a radostně pokřikují.

Zase to vypadá, jako že se tu nic neděje. Rozdělá se ohýnek, vykouří se několik krabiček cigaret a vypije několik šálků přeslazeného čaje. V nejbližší době je čeká další útok, kdy budou muset frontovou linii posunout zas o vesnici dál. Nejdřív se budou muset vypořádat s asi dvacítkou islamistů, kteří se schovávají v okolních domech. Bůh ví, jak se jim to podaří.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud