Exkluzivně z Nice: Blázen, nebo hrdina? Farmář pomáhal pašovat migranty do Francie, dostal pokutu | info.cz

Články odjinud

Exkluzivně z Nice: Blázen, nebo hrdina? Farmář pomáhal pašovat migranty do Francie, dostal pokutu

Sedmatřicetiletý farmář Cédric Herrou  z údolí Roya se v posledních týdnech stal francouzským symbolem rozpolcení společnosti v otázce přijímání migrantů. Pomáhal jim při přechodu mezi Francií a Itálií a desítky z nich u sebe také ubytovával. Soud ho teď za to potrestal pokutou ve výši tří tisíc eur (81 tisíc korun), Herrou ale odhodlání neztrácí. „V našich aktivitách budeme pokračovat, protože je to potřeba." Pro jedny hrdina, pro druhé militantní blázen. 

Státní zástupce pro něj požadoval osmiměsíční podmíněný trest odnětí svobody. Přímo před soudem očekávaly verdikt stovky lidí. Stejně jako Cédric rozhodnutí o pokutě s podmíněným odkladem výkonu „přijímají spíše dobře." Farmářův advokát zváží možné odvolání. 

„Odcházíme s hlavou vzhůru, konečně se justice trochu zklidnila, myslím, že tomu hodně pomohla mediální bouře, která kolem případu vznikla," říká René z údolí Roya, který má jít k soudu v květnu za stejné činy jako Cédric. „Je správně, že soud zvážil humanitární stránku případu, zároveň chápu, že za převod přes hranice nějaký trest padl." Stejně jako Cédric u sebe ubytovává migranty, kteří jsou podle něj v ohrožení.

„Na začátku nás bylo míň, teď už v tom jede spousta lidí. Vždycky, když někdo najde na silnici někoho v nebezpečí, okamžitě si voláme. Vždycky přece někdo může toho člověka dočasně ubytovat a pohostit. Zůstanou u nás pár dní a pak jdou dál." Lidé v údolí už běžencům pomáhají dva roky. Z italského tábora Ventimiglia přicházejí stovky lidí měsíčně. Do Francie se snaží dostat všemi možnými cestami, vlakem, pěšky i po vodě. V posledních týdnech jim přechod ztěžují přísnější kontroly na hranicích.

Soud Cédricovi vyčetl právě to, že naložil migranty na italské půdě. Jedná se tak o nelegální převoz do země. Naopak ho zprostil viny za to, že v říjnu bez svolení ubytoval v opuštěném rekreačním středisku 50 Eritrejců. Nezabaví mu proto auto, ani řidičský průkaz, jak původně hrozilo. Sám Cédric rozhodnutí přijímá: „Žádné výhrůžky nás nezastaví. Budeme pokračovat, protože je to potřeba." 

Do Nice ho přijeli podpořit nejen sousedé z Roya, ale i z dalších horských oblastí. „Divím se, že nás tu není víc, my například nejsme po cestě, kudy migranti chodí, jinak bych je přijímala hned," říká šedesátnice Clémence. Ve své vesnici, kde většina obyvatel podporuje Národní frontu, si se svými názory připadá osamocená. René z údolí Roya ji uklidňuje: „U nás se to hodně vyvíjí. Na začátku bylo hodně lidí proti, když pak ale vidí ty chudáky na vlastní oči, někteří změní názor." Nicméně on sám půjde k soudu nejspíš proto, že ho nahlásil někdo ze sousedství. 

Na krizovou situaci v pohraničí upozorňují asociace na podporu migrantů. Třeba zástupci organizace SOS Racisme, kteří také přišli podpořit aktivity obyvatel z Roya: „Největším problémem jsou nezaopatřené děti a mládež. Francie jim podle zákonů musí pomoct, místo toho je ale v poslední době čím dál častěji vrací do Itálie. A Itálie je zase posílá sem. Je to začarovaný kruh." Dál proto budou apelovat na region i departement, aby začaly situaci řešit. 

Soud už v lednu nepravomocně zprostil viny pedagoga z Nice, který naložil do auta tři nemocné dívky z Eritreje a odvezl je na nejbližší vlakovou stanici. Za takzvaný „délit de solidarité" má jít během následujících týdnů k soudu další desítka lidí z kraje. V březnu například fotograf Ben Art Core za to, že při své reportáži údajně povzbuzoval migranty, aby se šplhali přes skály nad mořem mezi Francií a Itálií. Reportér to popírá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud